Zikzak Battaniye Yapılışı

Zikzak Bebek Battaniye Modeli Nasıl Yapılır ?

Zikzak bebek battaniyesinin bir çok farklı şekilde yapılanı var. Ben dolgu ile yapılan zikzak bebek battaniyesinin yapılışını anlatacağım. Elimde olan lif iplerini değerlendirmek için bu battaniyeden örmeyi düşünüyorum. Öncelikle nasıl duracağını merak ettiğim için motif olarak yaptım ve sizlerle bu motifi paylaşacağım. En kısa zamanda zikzak bebek battaniyesini örmek istiyorum. Lif ipleriyle bile çok güzel durdu.

Öncelikli battaniyeye zincir çekerek başlıyoruz. Öreceğimiz uzunluktan 30 zincir daha fazla çekiyoruz. Battaniye zikzak modelli olduğu için kısalma yapıyor. Mesela 90 cmlik bir battaniye öreceksek 120 cmlik zincir  çekiyoruz.

Örnek kurmaya başlıyoruz. 3 trabzan yapıyoruz. Yanına 3 zincir çekip 3 trabzan daha yapıyoruz. 2 zincir çekiyoruz. 2 zincir atlayıp 3. zincire 3 trabzan yapıyoruz. Şimdi tekrar 2 zincir çekiyoruz. Tekrar 3. zincire batıp 3 trabzan yapıyoruz. Şimdi hiç zincir çekmeden 3.  zincir üzerine 3 trabzan yapıyoruz. Bu işlemi sıra sonuna kadar tekrar ediyoruz.

Sıra sonuna geldiğimizde aynı renk iple devam ediyorsak 4 zincir çekip dönüyoruz. Yalnız örneğimize tepe yaparak başladık tepe yaparak bitiriyoruz. 4 zincir çekip döndükten sonra  3 trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekip aynı yere 3 trabzan daha yapıyoruz. İlk sırada yaptığımız işlemin aynısını yapıyoruz. Sıra sonuna geldiğimizde 4 zincir çekip alttaki sıra başına batıyoruz. İpimizi kopartıp farklı bir renge geçiyoruz.

Renk sıralarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Sıra başına ipimizi sabitledikten sonra 3 zincir çekiyoruz. Yanına 2 trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekip aynı yere yine 3 trabzan yapıyoruz. Önceki sıralarda yaptığımız işlemi tekrar ediyoruz.

Aynı işleme sıralarda devam ediyoruz.

Battaniye de renkli kısımlarda 1 er ip yetiyor. Hatta elinizde olan renkli ipleri değerlendirebilirsiniz. 1 ipten daha az ip gidiyor. Beyaz ipten yaklaşık 3 ip gidiyor. Aynı renkte ördüğümüz iplerde ipi kopartmadan devam ediyoruz. Model bitmiştir arkadaşlar sorunuz olursa mesaj bırakabilirsiniz. Örecek arkadaşlara şimdiden kolay gelsin.

Battaniyenin farklı renklerde örülmüş bitmiş halini aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz. Ben kenar modeli örmüyorum. Kenar kısımları düzgün ve dilimli olduğu zaman daha çok beğeniyorum. Siz isterseniz kanar modeli uygulaması yapabilirsiniz beğendiğiniz bir örnekten. Dilediğiniz renklerde örebilirsiniz. Ben örerken genelde bebe yünlerini kullanıyorum. Daha sağlıklı ve yumuşak oluyorlar.

 

galeri :

 

Bir cevap yazın