Yepyeni Örgü Kare Motif Kalp, Kapkek Farklı Örnekleri ile Yapılışı

4 yapraklı yonca modeli de denebilir bu örgü modeline çok güzel bir örnek. Yapılması oldukça kolay ve Kalpli kare motif ya da yapraklı motif olarak kullanabilirsiniz. Renklerini farklı kullanarak farklı örnekler elde edebilirsiniz. Bebek battaniyesi modeli olarak kullanabileceğiniz kare motif örgü modeli ile çok güzel kırlent , yastık , yatak örtüsü örebilirsiniz.

Kalpli ya da yoncalı model olarak adlandırabileceğimiz model için yapım aşamalarını anlatalım.

1.Tur : 4 zincir çekip yuvarlak oluşturalım. 3 zincir çekip yanına 3 trabzan yapalım.  2 zincir çekelim ve 3 trabzan daha yapalım. Aynı işlemi 4 yuva olacak şekilde tekrar edelim.

2 ve 3. Tur: Köşelerde 2 trabzan 2 zincir 2 trabzan yapalım. Aralarda her trabzanın üzerine 1 trabzan daha yapalım.

4. Tur: Beyaz ile  köşelerde 2 trabzan 2 zincir 2 trabzan yapalım.Sık iğnelerin arka sırasına batarak üzerlerine birer trabzan yapalım.

5. Tur: Etrafına bir sıra aynı işlemi uygulayalım. İsterseniz karenin boyutunu burda bitirebilirsiniz. İsterseniz daha da büyütebilirsiniz.

Kalplerin üstleri için;

3.turun ön sırasından pembe ipimizi geçirelim. Sonraki sık iğneyi atlayalım. ikinci sık iğneni içine 3 trabzan yapalım. Sonraki sık iğneye geçelim. 3 trabzan daha yapalım. Sonraki sık iğneyi atlayıp yanındaki sık iğneye sık iğne ile birleştirelim. Aynı işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim.

Şimdi de kapkek kare motif örneğini inceleyelim ve yapım aşamalarına bakalım :

Dondurma Külahları-Cupcake :

1-3. turları kahverengi ip ile üstteki aynı uygulamayı yapalım.

4-5. turları krem rengi ile kalp uygulamasındaki gibi örelim. İsterseniz krem renginden bir sıra daha ekleyebilirsiniz.

Dondurma üstleri için;

  • 3. turun ön sırasından ipimizi sabitleyelim. Bir sonraki sık iğnenin içine 5 trabzan yapalım. Sonraki 2. sık iğneye bir sık iğne yapıp tekrar 2. sık iğneye 5 trabzan yapalım. Son sıraya sık iğne ile birleştirelim.
  • Çevirin. Aynı trabzan içine 3 trabzan 1 zincir sık iğne ile birleştir. Önümüzdeki 2 trabzanı atla aynı sır iğnenin içine 5 trabzan yap 2 trabzan atla 2 trabzan yap sabitleyip bitirelim.

 

 

Bir cevap yazın