Yastıklı Battaniye Yapılışı

Yastıklı Battaniye Yapılışı

Tülin İrişin yastıklı battaniye modeli yapılışını ilk gördüğüm andan itibaren hem fikir olarak hem de görüntü olarak çok sevdim. Yapılışı da oldukça basit.. Çok kolay battaniye yapılışı arıyorsanız tam aradığınız yerdesiniz. Dümdüz haraşo örgü modeli battaniye örüyoruz. sonra ona altıgen motif yapılışı anlatılmış altıgen motifler yapıyoruz ve battaniyenin üzerine dikiyoruz.

Yastıklı battaniye yapımı;
yapımı için 5 yumak minik çiçekli iplik ve 4 numara şiş gerekmektedir. 160 ilmek başlanır. 5 yumak bitene kadar haraşo olarak örülür. Her sırada arka ve önde düz örgü yaparsanız da aynı görüntüyü ve örgüyü elde edersiniz. )

yastık bölümü için altıgen motif yapımı;
yapımı için 1 yumak batik iplik ve 5 numara tığ gereklidir.

Altı zincir çekilir .çekilen son zincir ilk zincire sık iğne yapılarak birleştirilir ve halka yapılır. yapılan halkanın içine aralarda 1 zincir çekilerek 6 tane yalancı sık iğne yapılıyor. 2. sırada tıpkı yere 2 defa batarak yalancı sık iğne yapılmaktadır ve aralarda her zaman 1 zincir çekilir.
motifte altı köşe yapılıyor. köşeleri yapabilmek için tıpkı yere 2 kez batarak yalancı sık iğne yapılır, aralarda her zaman 1 zincir çekilir.
iki köşe arasındaki yere tek batarak yalancı çok iğne yapılır, aralarda hep 1 zincir çekilir . altıgen 1 motif ilk dizi dış 7 sırada tamamlanır.
bir altıgen 1 motifin son sırasında iki köşesinin arasında 5 adet yalancı sık iğne olur. toplam 7 adet motif yapılır


Yapılan motifler dikilerek birleştirilir. motifler birleştirildikten sonra 1 dizi etrafına aralarda 1 zincir çekilerek yalancı sık iğne yapılır. ilik yerleri için köşelerde üç zincir çekilir ve tıpkı yere yalancı çok iğne yapılıyor. tamamlanan yastık battaniyenin köşesine yerleştirilir. sonra tam aynı hizada karşısına konur ve düğme yerleri için köşeler işaretlenir. işaretlenen yerlere düğme dikilir. düğme yerleri işaretlendikten sonra yastık ilk konulan yere yerleştirilir ve battaniyeye dikilir.

Yastık battaniye yapımı videolu anlatımı aşağıdadır :

Tülin İriş Yastıklı, Kitleme Battaniye

Yastıklı, Kitleme Battaniye http://tuliniris.com/tulin-iris-yastikli-kitleme-battaniye-yapilisi/Battaniye Yapımı;Yapımı İçin 5 Yumak Minik Çicekli İplik Ve 4 Numara Şiş Gerekmektedir.160 İlmek Başlanır.5 Yumak Bitene Kadar Haraşo Olarak Örülür.Yastık Kısmı İçin Altıgen Motif Yapımı;Yapımı İçin 1 Yumak Batik İplik Ve 5 Numara Tığ Gerekmektedir6 Zincir ÇekilirÇekilen Son Zincir İlk Zincire Sık İğne Yapılarak Birleştirilir Ve Halka Yapılır.Yapılan Halkanın İçine Aralarda 1 Zincir Çekilerek 6 Tane Yalancı Sık İğne Yapılır.2. Sırada Aynı Yere 2 Kere Batarak Yalancı Sık İğne Yapılır Ve Aralarda Hep 1 Zincir Çekilir.Motifte 6 Köşe Yapılır.Köşeleri Yapabilmek İçin Aynı Yere 2 Kere Batarak Yalancı Sık İğne Yapılır, Aralarda Hep 1 Zincir Çekilir.İki Köşe Arasındaki Yere Tek Batarak Yalancı Sık İğne Yapılır, Aralarda Hep 1 Zincir ÇekilirAltıgen 1 Motif İlk Sıra Hariç 7 Sırada Tamamlanır.Bir Altıgen 1 Motifin Son Sırasında İki Köşesinin Arasında 5 Tane Yalancı Sık İğne OlurToplam 7 Tane Motif YapılırYapılan Motifler Dikilerek Birlşetirilir.Motifler Birleştirildikten Sonra 1 Sıra Etrafına Aralarda 1 Zincir Çekilerek Yalancı Sık İğne Yapılır.İlik Yerleri İçin Köşelerde 3 Zincir Çekilir Ve Aynı Yere Yalancı Sık İğne Yapılır.Tamamlanan Yastık Battaniyenin Köşesine Yerleştirilir.Sonra Tam Aynı Hizada Karşısına Konur Ve Düğme Yerleri İçin Köşeler İşaretlenir.İşaretlenen Yerlere Düğme Dikilir.Düğme Yerleri İşaretlendikten Sonra Yastık İlk Konulan Yere Yerleştirilir Ve Battaniyeye Dikilir.

Tülin İriş paylaştı: 31 Ocak 2017 Salı

 

This article has 1 Comment

Bir cevap yazın