Tunus işi Keman Bebek Battaniyesi Yapılışı

Tunus işi Keman Bebek Battaniyesi Yapılışı

Sizlere çok şık tunus işi örgü modellerinden biri olan keman örgü modelinden bahsedeceğim. Sizlere mümkün olduğunca değişik tunus işi modellerinden bahsetmeye çalışıyoruz. Battaniye modelleri olarak yapılmış güzel bir örnek. Yapılışı da oldukça kolay. Karışık görünebilir aldanmayın.

 

Tunus İşi Bebek Battaniyesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • İplik
  • İpe uygun tığ

Biraz gevşek olması için 6.5 mm tığ kullanabilirsiniz. 100 zincir çekerek başlayalım. Tunus işinde olduğu gibi tüm zincir içine batarak ilmek çıkartalım. Daha sonra tunus işi nergis modelinde olduğu gibi tur sonuna kadar 5 zincir çekip 5 ilmeği birlikte örelim. Sıra sonuna kadar aynı şekilde 5 zincir çekip 5 ilmeği örelim.

Bu turda tur başına 1 zincir çekerek başlıyoruz. Sonra az önce çektiğimiz 5 zincir üzerinden sıra sonuna kadar ilmek toplayarak ilerliyoruz.

Sıra sonunu ulaştığımızda tekrar 5 zincir çekip arada kalan 5 ilmeği birlikte örüyoruz. Sıra sonuna kadar bu işlem devam ediyor.

Model yapılışı bu kadar. İstediğiniz uzunluğa gelene kadar örmeye devam ediyorsunuz. Yani sağdan sola örerken zincirler içinden ilmek çıkartıyoruz. Soldan sağa örerken 5 zincir çekip 5 ilmek toplayarak birlikte örüyoruz. Bu kadar basit. İlmek toplamalar hep birbiri arasına geliyor.

Bitmiş hali aşağıda gördüğünüz gibi. Çok kolay ama çok güzel öyle değil mi.

Kenar oyası beğendiğiniz bir modeli yapabilirsiniz. Veya resimde gördüğünüz gibi de yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın