Tığ işi Pratik Atkı Yapılışı

Örgü modelleri ve bu modellerin yapılışlarını paylaştığımız sitemizde bunun gibi özenle hazırlanmış çokça konu bulacaksınız. Farklı başlıkları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka ilginizi çekecek örgü modelleri yapılışları bulacaksınız. Son moda örgü modelleri ve yapılışları bizim sitemizde. Güncel örgü modellerini takip ediyoruz ve sizler için sürekli araştırıyoruz.

İç içe geçmiş zincirlerden oluşan çok şık bir örgü atkı modeli yapımı. Çok pratik ve kolay. Sayıları arttırarak ajurlu şal modeli yapabilirsiniz. Daha önce sizlere anlattığımız dantel yonca şal yapımı gibi kalın tığ ve ince iple örüldü. Ama her türlü ip ile örebilirsiniz. Orta kalınlıkta bir ip ile de örülebilir. Önceki yazılarımızda anlattığımız videolu tığ işi dalgalı atkı yapılışının bir farklı versiyonu. İpler hazırsa başlayabiliriz.

Tığ İşi Dantel Örgü Atkı Nasıl Yapılır ?

İstediğimiz uzunlukta zincir çekerek başlayalım. 2 zincir çekelim. 3. zincir içine 3 trabzan yapalım. Hemen yanındaki zincirin içine de 3 trabzan yapalım. Bu işlemi iki kez daha tekrar edelim. Yani 4 zincir içine 3 er trabzan yapacağız.

Farklı bir renkte aynı şekilde bir tane daha tomurcuk yapalım.

Tomurcuk yaptıktan sonra az önce tomurcuk yapıp zincir çektiğimiz zincirini üzerine ekleyerek yapıyoruz. 8 zincir çekiyoruz alttaki zincirin 4. zincirine sık iğne ile batıyoruz. Aynı yere bir sık iğne daha yapıyoruz. 8 zincir daha çekip 6. zincire sık iğne ile batıyoruz. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam ediyoruz. Son sıraya geldiğimizde yine tomurcuk yapıp bitiriyoruz.

Diğer renge geçip tomurcuk yapıyoruz. Yine 8 zincir çekip en alttaki zincir üzerine batıyoruz. 8 zincir çekip en alttaki zincirin 3. süne sık iğne ile batıyoruz. Sıra sonuna kadar. Sonda tomurcuk yapıp bitiriyoruz.

Bu turda 2. sıradaki zincire batarak yapıyoruz. Model bu şekilde devam ediyor.

Modeli daha iyi anlamanız için grafik aşağıdaki gibidir. Zincir sayılarını kendinize göre belirleyebilirsiniz. İki renkli örerken ayın renkleri birbirine sık iğne ile batarak yapıyoruz. Beyazla beyazı mavi ile maviyi birbirine ekliyoruz. Bu şekilde iç içe geçmiş gibi görünüyor.

Ve örgü atkı modeli bittiğinde çok şık bir model ortaya çıkıyor.

 

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

 

Bir cevap yazın