Tığ İşi Örgü Kız Çocuk Elbise Yapılışı

Tığ İşi Örgü Kız Çocuk Elbise Yapılışı

Kızlarınız için sevimli tığ işi örgü bebek elbise örmeye ne dersiniz, hatta kız çocuk örgü elbise modeli de diyebiliriz. Ben zencefil rengini tercih ettim. Siz farklı renklerde de örebilirsiniz. Model aslında çok basit. Tığ işi v modeli yapılışını kullanıyoruz. Ve sık iğne örüyoruz. Ördüğümüz model 2-3 yaş için uygundur. Sizler sayıları arttırarak veya azaltarak istediğiniz boylarda örebilirsiniz. Etek kısmı aslında çok geniş. İstediğiniz boylara uyabilir. Eteğin uzunluk boyunu da istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Malzemelerimiz kahverengi, beyaz ve kırmızı renkli iplik, iplerimize uygun tığ, goblen iğne, yaklaşık 2.5 cm çapında 2 adet kırmızı düğme, 1 yeşil düğme. Hadi başlıyoruz.

Kısaltmalar

V modeli : Zincir çekmeden ilmek alıp 2 zincir atlayıp 3. zincire trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip aynı yere bir trabzan daha yapıyoruz.

Elbisemiz aşağıdan yukarıya doğru örülmektedir.

1. tur : Kahverengi iplikle 171 zincir çekerek başlıyoruz.

2. tur : 4. zincirden başlayarak yanına aynı yere bir trabzan yapıyoruz. Sıra sonuna kadar V modeli yapıyoruz. Zincir çekmeden ilmek alıp 2 zincir atlayıp 3. zincire trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip aynı yere bir trabzan daha yapıyoruz.

3. tur : Bir önceki turda yaptığımız V modelini tekrar ediyoruz.

4. tur : Beyaz renkli iplikle V modeli yapıyoruz.

5-21. tur : Kahverengi iplikle  V modelini tekrar ediyoruz.

22. tur : 1 zincir çekiyoruz. Her v model içine sık iğne örüyoruz. Burada korse kısmını biraz arttıracağız. İlk v içine 2 sık iğne sonraki v içine 1 sık iğne yapıyoruz. İsterseniz burada V içine 3 sık iğne arttırımı yaparak bedeni biraz daha büyük tutabilirsiniz.

23-24. tur : Arttırma ve azaltma olmadan aynı sayı üzerinde sık iğne örelim.

25. tur : Beyaz renkli iplikle tekrar V modelini tekrar ediyoruz.

26. tur : Her v model içine 2 sık iğne yapıyoruz.

27-28. tur : Arttırma ve azaltma olmadan aynı sayı üzerinde sık iğne örelim.

29. tur : İlk 6 sık iğne örüyoruz. Daha sonra 24 zincir çekip 10 sık iğne atlayıp örmeye devam ediyoruz. 12 sık iğne yapıyoruz. Tekrar 24 zincir çekip 10 sıra atlıyoruz. Kalan ilmekleri sık iğne olarak örüyoruz. Burada kol boyunu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Her iki taraftanda 10 ilmek atlıyoruz.

Burdan sonrasında 3 sıra kollar üzerinde V modeli arada beyaz renkli ipi kullanacağız. Ön ve arka kısmında sık iğne öreceğiz.

Fiyonk için kırmızı iplikle 16 zincir çekelim. 15. zincirden itibaren 5 sıra boyunca tekli trabzan örelim. Daha sonra etrafına bir tur sık iğne örelim. Düzgün durması için. Orta kısmından büzdürüp kırmızı iplik saralım.

Bunlarda photoshop yardımıyla farklı renklerde görüntüsünü elde etmeye çalıştığım denemeler, örgü de renk seçimi sizin zevkinize kalmış artık:

 

galeri :

 

 

Bir cevap yazın