Tığ İşi Örgü Bolero Yelek Modeli Yapılışı

Tığ İşi Örgü Bolero Yelek Modeli Nasıl Örülür ?

Desen 90 ile 100 cm arası olacak. Desen boyutunu bedeninize göre ayarlayabilirsiniz. İster tek renk ister renkli örebilirsiniz. Sonbahar günlerinde sizleri sıcak tutar. Desen oldukça kolay. İstediğiniz kısımlarda renk değişikliği yapabilirsiniz. İplik alize diva batik. Sevimli, sıcak, ince yaz ipliği. Yada sevimli sıcak sonbahar renkleri. Tığ 3.5 mm.

5 zincir çekelim ve halka oluşturalım. 3 zincir çekelim ve yanına 2 trabzan yapalım. 3 zincir çekip tekrar 3 trabzan yapalım. Aynı işlemi 2 kez daha tekrar edip ilk yaptığımız sıraya bağlayalım.

Şimdiki turda 4 zincir çekelim ve ilk boşluğa trabzan ile batalım. Yanına 2 trabzan yapalım. 3 zincir çekelim ve aynı yere 3 trabzan daha yapalım. 3 zincir çekip diğer köşeye atlayalım ve aynı işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim.

Şimdiki turda ise 4 zincir çekelim ve ilk boşluğa 3 trabzan yapalım. 1 zincir çekip köşeye gelelim ve bir önceki turdaki gibi aynı yere 3 erli trabzan gurubundan yapalım. Sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar edelim. Sıra sonuna gelince 1 zincir çekip ilk çektiğimiz zincire bağlayalım.

Bu şekilde örerek motifi büyütelim.

Desen bu şekilde istediğimiz büyüklüğe gelene kadar örmeye devam edelim.

Desen istediğimiz büyüklüğe geldikten sonra resimdeki gibi kol kısımların katlayıp trabzan veya sık iğne örerek birleştirelim. Kol ve beden kısmını kendi ölçülerinize göre ayarlamayı unutmayın.

Katladıktan sonra yaka kısmını istediğiniz gibi trabzan örerek bitirebilirsiniz. Tığ işi örgü yelek, bolero, hırka artık ne derseniz. Ebruli ve düz renkli örülmüş olarak iki örneği de göreceksiniz. Çok şık değil mi.

 

 

 

Bir cevap yazın