Tığ işi Lastik Örgü Nasıl Yapılır? videolu anlatımlı

Tığ işi Lastik Örgü Nasıl Yapılır? videolu anlatımlı

Tığ işi modelleri arasında örgü  bebek etek yapılışında kullanılan tığ işi lastik örgü yapılışını videolu anlatımlı olarak sizlere sunacağız. Tığ işi etek yapımı sırasında ihtiyaç duyacağınız lastik örgü tığ işi ile de yapılabiliyor. Lastik örgü tekniğini tunus işi patik yapılışında da kullanıyoruz. Özellikle esnemesi gereken bölgelere tunus işi patik burun kısmına lastik örgü yaparsak hem şık bir patik yapmış oluruz hem de örgü patik kullanışı rahat olur.

Tunus işi patik yapılışı sırasında tığ işi lastik örgü yapılışı ndan sonra üzerine resimdeki gibi süslemeler yapabilirsiniz. Abiye patik modellerinde olduğu gibi çiçek aplikesi ya da farklı aplike modelleri ile abiye patik modelleri nizi süsleyebilirsiniz. Aşağıda trabzan , lastik örgü ve sık iğne tığ işi örgü teknikleri kullanılarak yapılmış bayan patik modeli göreceksiniz.

Videolu anlatımda patik yapılışı nı anlatan bayan açıklamasını da yazmış. Topuk kısmını yetişmemiş. Ancak bilenler tamamlayabilirler. Anlatımı paylaşıyorum daha sonrada örgü patik yapılışı videolu anlatımı  :

1.Sıra_14 trabzan ile sihirli halka içine doldurun .
✔2.Sıra_Hepsine çift batin (arttirma işlemi)
✔3.Sıra_Videoda gösterdiğim örneği kuruyoruz. Ornegin ilk sirasinda yani 3. Sirada 1 tane önden alip oruyoruz ,2 tane arkadan örüp arttirma işlemi yapioruz.
✔4.Sira_1 önden alip oruyoruz 2 tane arkadan alip orüyoruz.Sira sonuna gelince 3. Siranin sonunda gösterdiğim arttirma işlemini yapiyoruz .Oda ilk arttirmayi önden alarak yapiyoruz sonra 4. Sirayi kapatip 5. Siraya geçiyoruz .
✔5.Sira_yine ayni şekilde örneğimizi örüp Sira sonuna geliyoruz .Bu sefer 4. Siradaki en son önden yaptigimiz arttirmayi örüp hemen yanindaki yani alt siradaki zincire 2 adet arkadan alarak oruyoruz yanı arttirma yapmis oluyoruz .5.sirayi kapatip 6. Siraya geçiyoruz .
✔6.Sirayida yine ayni örnekle örüp sir sonuna geldiğimizde bir önceki sirada arkadan alarak arttirma yaptigimiz trabzanlarida örüp bi alttaki zincire önden alarak arttirma yapmis oluyoruz sonra sirayi kapatip 7.siraya geçiyoruz .
Model bu şekilde ilerliyor taaki önden aldigimiz cubuklari sayip 16 olduğunu görene kadar .16 olduğunu görünce siranin sonundaki arkadan alip arttirma ve önden alip arttirma işlemlerini yapmiyoruz önümüze hangi model geliyorsa onu oruyoruz .Yani önden alim ise önden ,arkadan alim ise arkadan alip sirayi bitiriyoruz .Ben toplam 16 çubuk oluştuğunda ve 10 Sira olduğunda uç kismi bitirip ipimi kopariyorum ama siz 11 sirada yapabilirsiniz .Arttirma yeterli gelmedi ise 17 önden alma cubuktan ve arkadan alim arttirma yapabilirsiniz .
Oyyy yapmasi ,anlatmasından daha kolay 😃
İpi kopardiktan sonra ortada 4 adet çubuk kalacak şekilde yani sanirim 16 trabzan oluyor .O kadar trabzan birakip yan kisimlari örmeye basliyorum

 

Tığ işi lastik yapılışı videodaki patiğin ön kısmına yapılmış. Lastik yapılışı çok kolaydır ve izlediğinizde siz de kolayca tığ işi lastik yapımını örgülerinizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın