Tığ işi Kare Motif Örneği Yapılışı

Kare motif yapılışı anlatacağımız bu yazımızda çiçek motifini kare motife nası çeviririz, kare motif nasıl yapılır, bir motife kare şeklini nasıl verebiliriz bunu aşağıda ayrıntılı resimli anlatımla göreceksiniz. Kare motif ile bebek battaniyesi yapabilirsiniz, Kare motiften kırlent de yapılabilir, ayrıca kare motifin içine çok farklı motifler yaparak kare motif atkı da yapabiliriz. Motifleri 2 sıra ya da 3 sıra birleştirip kare motif atkı yapabiliriz. Hanım dilendi bey beğendi motif zaten kare bir motiftir. Oluşumu açısından başlarken direk köşe yaparak ve o köşe motif boyunca korunarak yapılır. Burada ise kare olmayan bir motifinizi nasıl kare motif yapacağınız anlatılıyor ..

 

Tığ işi Kare Motif Örneği Yapılışı

Çiçeğin yapılışı için tığ işi çiçek motifi yapılışı konumuza bakabilirsiniz. Çiçek motifini yaptıktan sonra onu kare motif haline dönüştürmek için konumuza bakınız. Elinizde kare olmayan bir motifiniz varsa aşağıdaki talimatları uygulayarak kare motif yapabilirsiniz.

 

  1. sıra : Herhangi bir çiçeğin tam tepe noktasına gelin ipi sabitleyip 5 zincir çekin. (işlemler şunlardan ibaret : 1 2li trabzan, 1 sık iğne, + 4 zincir), *5 zincirden sonra iki çiçek arasına batacağız ve 1 yalancı sık iğne yapın. sonra 4 zincir çekip sıradaki çiçeğin tepesine batarak 1 sık iğne yapın, 4 zincir çekin . bu işlemi tüm sırayı tamamlayana kadar yapın. çiçek tepesine sık iğne , aralarına yalancı sık iğne yapın.

2.sıra : Resimleri de takip ederek yapabilirsiniz. Bu sırada boşluklu zincirlerin içini dolduracağız. 1.sırayı bitirdiğimiz yerden 2 zincir çekerek başlıyoruz. 3 sık iğne, 1 zincir,3 sık iğne, 1 zincir, 1 sık iğne , 1 yalancı sık iğne, 2 tane 2 li trabzan yapın ve 2 zincir çekin aynı şekilde azalarak diğer taarı da yapacağız. çiçeği kare şekline dönderiyoruz. 2 trabzan, 2 yalancı sık iğne , 1 sık iğne, 1 zincir, 4 sık iğne. 1 zincir, 4 sık iğne ve yine aynı şekilde bir köşe yapın.. resimleri takip edin ..

3.sıra : 2 zincir çekerek başlıyoruz bu sıraya, 2 sık iğne yapıyoruz ve devamında köşeye gelene kadar sık iğne yapıyoruz. Modtifin kare formunu koruyarak örmeye devam ediyoruz. Köşeye geldiğimizde 2 tane yalancı sık iğne yapıyoruz 1 zincir çekip 2 yalancı sık iğne yapıyoruz ve sık iğne yapmaya devam ediyoruz diğer köşeye gelene kadar sık iğne.. Köşede aynı işlemi yapıyoruz 2 yalancı sık iğne 1 zincir 2 yalancı sık iğne ve sonra sık iğne devam ..

2 zincirle başladığımız noktaya geldiğimizde ilmeği ona sabitleyin ipi koparın. Kare motifin yapılmış bitmiş halini aşağıda göreceksiniz renkgarenk kare motif yapılışını öğrendik..

 

 

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

 

This article has 1 Comment

Bir cevap yazın