Tığ işi Çiçek Motifi Yapılışı

Tığ işi Çiçek Motifi Yapılışı

8 yapraklı bu tığ işi çiçek motifi yapılışı oldukça basit. Sizlere adım adım her sırasında neler yapacaksınız aşağıda anlatacağım. Bu haliyle bu tığ işi motifi bardak altlığı modeli olarak kullanabilirsiniz. Koton ipler ile rengarenk yapabilirsiniz ya da tekrenk takım yaparsınız. Spor bir bardak altlığı mı yoksa klasik bir model mi istiyorsunuz ona göre değişir. Günlük kullanımlarda rengarenk bardak altlıklarını tercih ederim. Ama yemek sofrasında hepsi aynı renk olan bardak altlıklarını hatta suplalar ile uyumlu olursa daha da iyi olur.

 

Örgü modelleri ve bu modellerin yapılışlarını paylaştığımız sitemizde bunun gibi özenle hazırlanmış çokça konu bulacaksınız. Farklı başlıkları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka ilginizi çekecek örgü modelleri yapılışları bulacaksınız. Son moda örgü modelleri ve yapılışları , dantel modelleri, dikiş nakış ile ilgili el işleri, örgü modelleri ayrıntılı anlatımlı , resimli anlatımlı örgü modelleri bizim sitemizde. Güncel örgü modellerini takip ediyoruz ve sizler için sürekli araştırıyoruz.

 

Tığ işi çiçek motifi yapabilmek için,

10 zincir çekin ve yuvarlak yapın.

1.sıra : 3 zincir çekin, 23 adet 2 li trabzan yapın.

2.sıra : 5 zincir çekin, 2 adet trabzan atlayın ve 3. trabzan ilmeğine batın. tekrar 5 zincir çekin iki ilmek atlayın 3. ilmeğe batın. bu sırayı bu şekilde tamamlayın.

3.sıra : 3 zincir çekiyoruz ve 1 tane 2 li trabzan yapıyoruz aynı zincir boşluğunun içine ve 2 zincir çekip 2 adet 2 li trabzan yapıyoruz aynı zincir boşluğu içine. 1 zincir çekip diğer zincir boşluğu içine sırasıyla 2 adet 2 li trabzan , 2 zincir , 2 adet 2 li trabzan yapıyoruz 1 zincir çekip diğer boşluğa geçiyoruz aynı işlemleri yapıyoruz. tam 8 adet zincir boşluğunu aynı şekilde doldurarak bir üst sıraya geçmek için ilmeği 3 zincir çekerek başladığımız ilmeğe sabitliyoruz. ve diğer sıraya başlıyoruz.

4.sıra : trabzanların üzerine sık iğne yapıyoruz,  1 zincir olan boşluğa 1 adet sık iğne yapıyoruz. ve sonra trabzanın uzerıne de sık iğne yapıyoruz. 1 zincir olan yere ilmek kaydırma işlmi ile ilmeği sabitle. 2 zincir boşluk olan yere 6 adet 2 li trabzan yap. 1 sık iğne tek zincir olan yere yap. bir sonraki 2 zincirli boşluğa 7 adet 2 li trabzan yap. 1 zincir boşluğuna 1 adet sık iğne yap.. bunu tüm sıra boyunca tekrarla.

8 adet çiçeğiniz olmalı tüm bu işlemler sonunda. Bu tığ işi çiçek motifi yapılışını kare motif haline dönüştürebilirsiniz. Bunun için size tığ işi kare motif yapılışını anlattığımız konuya buradan bakabilirsiniz.

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

This article has 1 Comment

Bir cevap yazın