Tığ İşi Battaniye Modeli Nasıl Yapılır?

Videolu Bavyera Meydanı Bebek Battaniyesi Modeli

Merhaba arkadaşlar. Bu modeli birçok defa faklı yerlerde görmüşsünüzdür. Benim gibi çok beğendiğiniz bir modeldir. Fakat yapılışını anlatan pek bir site bulamamışsınızdır. Bende bu modeli çok beğendiğim için araştırdım ve sizlere videolu olarak anlatımını paylaşacağım. Bu modelden bebek battaniyesi modeli, tek kişilik örgü battaniye, örgü sepet modeli, örgü tabure kılıfı, örgü bardak altı, duvar süsü yapabilirsiniz. Yazımızın devamında bunlara örnek birkaç resim göreceksiniz.

Örgü modelleri ve bu modellerin yapılışlarını paylaştığımız sitemizde bunun gibi özenle hazırlanmış çokça konu bulacaksınız. Farklı başlıkları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka ilginizi çekecek örgü modelleri yapılışları bulacaksınız. Son moda örgü modelleri ve yapılışları , dantel modelleri, dikiş nakış ile ilgili el işleri, örgü modelleri ayrıntılı anlatımlı , resimli anlatımlı örgü modelleri bizim sitemizde. Güncel örgü modellerini takip ediyoruz ve sizler için sürekli araştırıyoruz.

Tığ İşi Battaniye Modeli Nasıl Yapılır ?

Malzemeler

  • 8 katlı yün iplik ( Farklı iplikler de tercih edebilirsiniz. )
  • 4 mm tığ

6 zincir çekip halka oluşturalım. İçine 5 zincir çekerek başlayalım. Yanına tığa ipi 2 kez dolayarak 4 trabzan yapalım. Tığda son ilmekler kalacak. Ve son ilmeklerin hepsi birlikte örülecek. Daha sonra 5 zincir çekilip sık iğne ile batalım. Aynı şekilde 3 yaprak daha yapalım. Daha sonra yaprakların tepesi için tığa ipi bir kez dolayıp tepe noktasına batalım ve 12 trabzan yapalım. İki yaprağın birleşim yerine sık iğne ile batalım ve aynı şekilde diğer yapraklar üzerine aynı işlemi tekrar ederek örelim.

Farklı bir renkte ipliğe geçelim. Yaprağın resimde görüldüğü gibi tepe noktasına ipi sabitleyip 5 zincir çekelim. Daha sonra yine resimde görüldüğü gibi trabzanın ön kısmına batarak 4 ipi tığa iki kez dolayarak trabzan yapalım. Son ilmekler yine birlikte örülecek. 5 zincir çekip sık iğne ile batalım. 5 zincir çekip aynı şekilde örmeye devam ederek 4 ipi tığa iki kez dolayarak trabzan daha yapalım. 5 zincir çekip sık iğne ile batalım. Resmi takip ederek sıra sonuna kadar aynı şekilde örmeye devam edelim.

Bu turda yaprakların üst kısmına aynı yere 12 adet tığa ipi iki kez dolayarak trabzan yapalım. Başta ve sonda 2 zincir çekip sık iğne ile batalım. Turları tekrar ederek örmeye devam edelim.

Ekleme kısmını yaprakların tepesinden son sıraya geldiğimizde yapıyoruz. 6 trabzan tığa iki kez ip dolayar yapıyoruz. Diğer motifi tepe noktasını alıp tekrar 6 trabzan örerek devam ediyoruz.Eğer motifli örmek istersek. Veya bütün olarak ortadan başlayıp örmeye de devam edebiliriz.

Bu motifli battaniye modeli ile yapılmış olan çalışmaları görelim.

 

Videolu açıklamalı modeli aşağıdadır.

 

 

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız

Bir cevap yazın