Tığ ile Altıgen Motif Nasıl Yapılır?

Tığ işi altıgen motif yapılışı resimli anlatımını ve şemasını paylaşacağız sizlere daha önce tığ işi 6gen motif yapılışı ile yapabileceğiniz motifli örgü modelleri paylaşmıştık. O konulara da bakabilir altıgen motifi yapılışı videolu anlatımları ve farklı altıgen örgü modelleri yapılışları bulabilirsiniz. Tığ işi kaplumbağa yapılışı , tığ işi yastık battaniye yapılışı yine altıgen motif yapılışı na güzel ve şık örgü modellerinden biridir. Sitemizde gezerek daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

 

Tığ işi Altıgen Motif Yapılışı Resimli anlatımlı

Çok kolay bir model tığ işi altıgen motif yapılışı. Bu motifler ile çok güzel koltuk battaniyesi , ya da yeni adıyla koltuk şalı, tığ işi altıgen bebek battaniyesi yapılışı, tığ işi altıgen fiskos masası örtüsü yapılabilir. Farklı ipler ile yapılırsa dantel modeli olarak bile kullanılabilir. Dantel ipi ile yemek masası örtüsü ya da salon takımları , dantel yatak odası takımları yapılabilir.

Öncelikle size tığ işi altıgen motifin yapılış şemasını vermek isterim.

4 zincir çekilir ve halka yapılır.

3 zincir çekin bir üst sıraya çıkmış olduk. 1 adet trabzan yapın ( 2 li yada 3 lü trabzan size kalmış. burda 2 li yapılmış. )

2 zincir çekin , 2 trabzan yapın, 2 zincir çekin 2 trabzan yapın . Aşağıdaki resimdeki gibi 6 adet 2 li trabzan grubunuz olduğunda sırayı kapatın. Üst sıraya çıkın.

3 zincir çekerek üst sıraya çıktık 3 adet 2li trabzan yapın, 2 zincir çekin 4 adet 2 li trabzan yapın, 2 zincir 4 adet 2 li trabzan ypın … sıra sonuna kadar bunu tekrarlayın sıra sonunda geri dönüp saydığınızda tam 6 dilim 4 adet trabzan grubu olmalı.

3 zincir çekin, 3 adet 2 li trabzna yapın , 2 zincie çekin, 6 adet trabzan yapın, 2 zincir çekin 6 adet trabzan yapın, 5. 6 adet trabzan ddan oluşan dilimi yaptıktan sonra 2 zincir çekiyoruz 2 trabzan yapıp sırayı tamam lıyoruz resim aşağıdaki gibi olmalı elinizdeki örgü .

Bu sırayıda gruplar arası 2 zincir çekerek 8 adet trabzandan oluşan 6 dilim olarak çalışıyoruz.

Ve işte tığ işi altıgen motiflerimiz birleştirilmek üzere hazırlar. Bu modeli gerektiği kadar arttırarak büyütebilirsiniz.

Birleştirilmiş hali görüntüleri bu şekilde. Dilediğiniz renkler ile yapabilirsiniz. Kolay gelsin yapacak olanlara. Sorunuz olursa çekinmeyin sorun.

 

 

 

 

Kaynak:https://www.livemaster.ru/topic/430689-shestiugolnyj-motiv-mozaika-vyazanie-kryuchkom

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın