Sekizgen Motif Battaniye Yapılışı

Sizlere çok güzel bir battaniye modeli buldum. 8 kenardan oluşuyor. İki farklı motifi bir araya getirerek çok güzel bebek battaniyesi modeli yapıyorsunuz. İsterseniz yatak örtüsü modelleri, kırlent modelleri , koltuk şalı modelleri yapabilirsiniz. Model çok güzel olarak hazırlanmış. Renk renk. Evde kalan iplerinizi de değerlendirebilirsiniz. İstediğiniz renklerde örebileceğiniz güzel bir örgü modeli.

 

Sekizgen Battaniye Nasıl Yapılır?

Arkadaşlar modelin yapılışı yoktu. Ben sizler için modele bakarak örneği çıkartmaya çalıştım. Umarım olmuştur.

1.tur : Sihirli halka içine 5 zincir çekerek başlayalım. Yanına 1 trabzan yapalım. 2 zincir çekip tekrar 1 trabzan yapalım. Bu şekilde 8 yuva olacak şekilde tekrar edelim.

2.tur : Bu turda her yuvaya 3 sık iğne yapalım.

3.tur : Her bir sık iğne üzerine tekrar sık iğne yaparak örmeye devam edelim.

4.tur : Sık iğnelerden birinin üzerine ipimizi sabitleyelim. Aynı yere 4 trabzan yapalım. 5 zincir çekip 3. sık iğne üzerine gelerek aynı şekilde aynı yere 4 trabzan yapalım. Sıra sonuna kadar bu işleme devam edelim. (8 yaprak olacak )

5. tur : Bir önceki turda yaptığımız işlemin aynısını yapıyoruz. Fakat trabzanların son ilmeklerini birlikte örüyoruz.  Ve 5 zincir çekiyoruz yuva üzerine sık iğne ile batıyoruz. Tekrar 5 zincir çekip trabzanlar üzerine geliyoruz.

6.tur : Yuvalar üzerine 7 sık iğne yapıyoruz.

7. tur : Farklı renkte bir iplikle yaprakların yarısından ipimizi sabitliyoruz. Ve 4 sık iğne yapıyoruz. 2 zincir çekip 2 sık iğne atlayarak diğer yaprağa geçiyoruz. 5 sık iğne yapıyoruz. 5 zincir çekip diğer yuvanın 3. sık iğnesine gelerek aynı işlemi yapmaya devam ediyoruz.

Kalan kısmı aşağıdaki resimde gördüğümüz gibi yapmaya devam ediyoruz.

Motif bu şekilde arkadaşlar . Yapılışı kolay ve zevkli . Takıldığınız herhangi bir nokta olursa sormaktan çekinmeyin.

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

 

 

Kaynak : http://www.liveinternet.ru/users/5231296/post373145463/

 

Bir cevap yazın