Şeker Örgü Modeli Atkı Yapılışı

Çok şeker örgü şal modeli anlatmak istiyorum sizlere. Bu tığ işi şal modeline bayılacaksınız. Çok kolay ve şık bir model. Yaza hazırlık olarak yazlık bebek battaniyesi olarak da yapabilirsiniz. Derya Baykal‘da programında daha önce yazlık bebek battaniyesine örnek göstermişti. Takip edenleriniz bilirler. Aynı kanalda Deryanın Dünyası devam etmekte ama ben izleyemiyorum maalesef. Ama netten geçtiğimiz günlerde izlemiştim. Aynı güzelliğinde devam ediyor. Takip etmek isteyenler netten de izleyebilirler. Hadi şeker modeli örgü battaniyemize başlayalım. Evde kalan iplerinizi de değerlendirebileceğiniz güzel bir proje.Genç kızlar için atkı yapmak istediğinizde bu model tam da genç kız atkısı olacak bir model eminim çok beğenirler. fd

Örgü modelleri ve bu modellerin yapılışlarını paylaştığımız sitemizde bunun gibi özenle hazırlanmış çokça konu bulacaksınız. Farklı başlıkları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka ilginizi çekecek örgü modelleri yapılışları bulacaksınız. Son moda örgü modelleri ve yapılışları bizim sitemizde. Güncel örgü modellerini takip ediyoruz ve sizler için sürekli araştırıyoruz.

Şeker Örgü Modeli Şal Nasıl Yapılır ?

Malzemeler

  • 4.5 mm tığ
  • Renkli iplikler

Şalın ölçüleri yaklaşık 35 cm x 150 cm civarında. Grafikten takip etmek isteyenler için aşağıda yayınlıyoruz. Bir alt satırda yapılışını bulabilirsiniz.

İlk rengimizle 3 zincir çekerek başlayalım. 3. zincir içine bir trabzan yapalım. Aynı yere 2 trabzan daha yapıp 2 zincir çekip dönelim.

Az önce yaptığımız trabzanlar üzerine tekrar trabzan yapalım. 5 adet olacak. Yalnız son ilmekleri örmüyoruz. Onların hepsini birlikte öreceğiz. Son ilmekleri birlikte ördükten sonra 3 zincir çekip bekleyelim.

Şimdi zincirin yanına aynı yere 4 trabzan yapalım. Zincir ile birlikte 5 trabzan olacak. 2 zincir çekip dönelim ve az önce tüm ilmekleri birlikte ördüğümüz gibi  5 trabzan yapıp son ilmekleri birlikte örelim.

İlk şekerimizi yaptık. Şimdi istediğimiz uzunluğa gelene kadar bu şekilde örmeye devam edelim.

Şekerleri ördükten sonra ana renge geçelim. Şeritlerden birinin tepesine ipi sabitleyip 3 zincir çekelim. Hemen yanına aynı yere sık iğne ile batalım. Tekrar 3 zincir çekelim. Şeker diliminin orta kısmına sık iğne ile batalım. Tekrar 3 zincir çekip birleşim yerine batalım. Bu şekilde şeridin diğer ucuna gelene kadar aynı işleme devam edelim. Tepe noktasına ulaşınca 5 zincir çekelim.

5 zincir çektikten sonra tepe noktasına aynı yere sık iğne ile batalım. 9 zincir çekelim. İki şeker diliminin birleşim yerine sık iğne ile batalım. Tekrar 9 zincir çekip diğer birleşim yerine batalım. Sıranın sonuna kadar aynı işleme devam edelim. İpi sabitleyip keselim.

Şimdi diğer renge geçelim. İpi sabitleyip 3 zincir çekip sık iğne ile aynı yere batalım. Sonra 4 zincir çekip resimdeki gibi başta yaptığımız şeride ekleyelim.

Tüm şeritleri bu şekilde ekleyelim.

Şalın uç kısımlarına her rengin ucuna aynı renkle  püskül takalım.

Ve şal kullanıma hazır. Çok güzel görünüyor.

 

Şeker Örgü Modeli Yapılışı Video

 

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

 

Bir cevap yazın