Romantik Şal Yapılışı

Romantik Şal Yapılışı

Yazın serin akşamlarında sizleri üşütmeyecek güzel bir şal modeli. Yapılışı da kolay üstelik. Adımları takip ettiğinizde kolayca yapabileceğiniz güzel bir örgü modeli. Terimlerin kısaltmalarını verdik kolayca yapabilirsiniz. Karışık görünmesine aldanmayın. Aynı modelden bebek battaniyesi modelleri de yapabilirsiniz. Çeyizleriniz içinde çeşitli şal modelleri arasına  çekinmeden bu güzel modeli de ekleyerek yapabilirsiniz. En son şal bittiğinde gerdirme işlemi yaparsanız ütülemeye gerek kalmadan düzgün hale getirebilirsiniz.

Örgü modelleri ve bu modellerin yapılışlarını paylaştığımız sitemizde bunun gibi özenle hazırlanmış çokça konu bulacaksınız. Farklı başlıkları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka ilginizi çekecek örgü modelleri yapılışları bulacaksınız. Son moda örgü modelleri ve yapılışları , dantel modelleri, dikiş nakış ile ilgili el işleri, örgü modelleri ayrıntılı anlatımlı , resimli anlatımlı örgü modelleri bizim sitemizde. Güncel örgü modellerini takip ediyoruz ve sizler için sürekli araştırıyoruz.

Romantik Şal Modeli Nasıl Yapılır ?

Malzemeler

  • Akrilik iplik
  • 5 mm şiş
  • Goblen iğne

Örgüde Kullanılan Kısaltmalar

RS: örgünün ön sırası

WS: örgünün arka sırası

k: düz ilmek

p: Ters ilmek

yo: dolama

k2tog: 2 ilmek birlikte sağa kes

p2tog: 2 ilkeği birlikte tersten kes

s2kp: 2 ilmeği birlikte düz örer gibi batarak sağ şişe al , sonraki ilmegi düz ör, örmeden aldıklarını üzerinden geçir

Sl : İlmeği örmeden diğer şişe al

CDD : Merkezi üçlü kesme. İki ilmeği birlikte diğer şişe alıyoruz. Soraki ilmeği düz örüp o iki ilmeği üzerinden geçirerek kesme işlemi yapıyoruz.

Psso : Örmeden alınan ilmeği diğerinin üzerinden geçir

Rep: Tekrar

St (s): ilmek

Row : Tur

Times : Kez, defa

Kısaltmalardan Örgüde CDD yapılışı aşağıda videoda gösterilmiştir.

 

Şala 8 ilmek + 1 ilmek atarak başlayalım. 107 ilmek atarak başlayalım. Şalın uzunluğu 50 x 150 cm ölçülerinde oluyor. Kenar oyası için 8 sıra aşağıdaki gibi örelim. Şal bittiğinde tekrar 8 sıra kenar oyası örüp bitirelim.

Row 1 (RS): K2, *yo, sl1, k1, psso; rep from * to last st, k1.

Row 2 (WS): Knit.

Romantik Şal Modeli Yapımı

Row 1 (RS): K2, [yo, sl1, k1, psso] 3 times, k1, *yo, sl1, k1, psso, k6; rep from * to last 18 sts, yo, sl1, k1, psso, k8, [sl1, k1, psso, yo] 3 times, k2.

Row 2 ve çift sayılı turlarda : K8, purl to last 8 sts, k8

Rows 3, 5, and 7: K2, [yo, sl1, k1, psso] 3 times, k2, *yo, k2, cdd, k2, yo, k1; rep from * to last 17 sts, yo, k2, cdd, k2, yo, k2, [sl1, k1, psso, yo] 3 times, k2

Row 9: K2, [yo, sl1, k1, psso] 3 times, k5, * yo, sl1, k1, psso, k6;rep from * to last 14 sts, yo, sl1, k1, psso, k4, [sl1, k1, psso, yo] 3times, k2.

Rows 11, 13 and 15: K2, [yo, sl1, k1, psso] 3 times, k1, k2tog, *k2, yo, k1, yo, k2, cdd; rep from * to last 16 sts, k2, yo, k1, yo, k2, sl1, k1, psso, k1, [sl1, k1, psso, yo] 3 times, k2.

Row 16: K8, purl to last 8 sts, k8.

Rep Rows 1-16 for patt.

 

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Bir cevap yazın