Papatyalı Tığ işi Battaniye Yapımı

Papatyalar Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Birçok örgü modelinde kullanacağınız zarif ve gösterişli bir model. Yapılışında ince bir ip kullanılmış. Alize diva ve türevi ipleri tercih edebilirsiniz.

Malzemeler

  • Alize diva
  • 2 mm tığ
  • Makas

12 + 5  olacak şekilde zincir çekerek başlayalım. Modeli kavramak açısından zincir sayısını az tutabilirsiniz. Daha sonra istediğiniz sayıda zincir çekerek başlayabilirsiniz. Zincir çektikten sonra tığa 2 kez ip dolayarak 11. zincir üzerine batarak trabzan yapalım. Son ilmekleri örmüyoruz. Aynı yere aynı şekilde 3 trabzan daha yapalım. Sonrasında tüm ilmekleri birlikte örelim.

5 zincir çekip aynı yere sık iğne ile batalım. Tekrar 5 zincir çekelim. Üzerine 4 sık iğne yapalım. Son kısma gelince aynı yere 1 sık iğne yapalım. Tekrar 5 zincir çekelim. Tığa 2 kez iplik dolayıp aynı yere 4 trabzan yapalım. Son ilmekleri birlikte örelim. 2 zincir çekip 4 zincir atlayarak 5. zincir üzerine trabzan yapalım. Tekrar 2 zincir çekelim ve 5. zincir üzerine yaprakları yapalım. Bu işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim.

1 zincir çekip dönelim. İlk yuva içine 3 sık iğne yapalım. 5 zincir çekip yaprağın tepesine sık iğne ile batalım. 2 zincir çekip aynı yere sık iğne ile batalım. Tekrar 5 zincir çekelim yaprağın tüm ilmekleri bir ördüğümüz kısmına sık iğne ile batalım. Ve yanındaki yuvaya 2 sık iğne yapalım. Diğer yuvaya geçip 2 sık iğne daha yapalım. Bu işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim.

İpliğin rengini değiştirip sıra başına sabitleyelim. 6 zincir çekip ilk yuvaya 3 sık iğne yapalım. 3 zincir çekip bir önceki turda 2 zincir çektiğimiz kısma trabzan yapalım. Aynı yere 1 trabzan daha yapalım.

3 zincir çekip oluşturduğumuz yuvanın içine 2 trabzan yapalım. 3 zincir çekip aynı yere sık iğne ile batalım. Aynı yere aynı şekilde 1 yaprak daha yapalım. 3 zincir çekip resimde gördüğünüz ok kısmına batarak bir yaprak daha yapalım. Devam ederek fotoğraflarda gördüğünüz gibi 5 yapraklı papatyamızı yapalım.

Yanından devam ederek 3 sık iğne yapalım. 5 zincir çekip diğer yuvaya atlayalım ve sıra sonuna kadar aynı işlemi devam ettirelim.

İlk papatyamız bitti. Şimdi resimlerdeki gibi yuvalar oluşturup papatyaları örmeye devam edelim.

Tek renk olarak da örebilirsiniz. Ama bence renkli daha güzel olmuş.

Örgü battaniye modeli tek renk olarak da yapılabilir ama bence araya renklerin girmesi daha hoş bir görüntü sağlıyor. Hem de evde kalan artık yünleri değerlendirme projesi olarak yapabileceğiniz şık örgü battaniye örneği. Hediye olarak yapılabilir. Hediye örgü bebek battaniyesi yapacaksanız bu model uygundur. Ayrıca satış yapan hanımlar için de uygun bir model.

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Örgü yapılışı sitemizde aradığınız modellerin örgü örnekleri yapılışlarını bulamaz iseniz konu altına ki hangi konu olursa olsun önemli değil, konu altına yorum bırakarak : bu örneğin videosunu izlemek istiyorum diye belirtebilirsiniz.. Bu şekilde bende size hemen kolay bir şekilde örgü sayfasının linkini vereceğim ve siz hiç örnek aramadan hemen kolayca istediğiniz Örgü Modelinin videosuna ulaşabileceksiniz.

 

 

Bir cevap yazın