Örgü Yazlık Panço Yapılışı

Motifli Örgü Panço Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • Alize bella pamuklu iplik
  • 2 mm tığ

1.tur : Sihirli halka yaparak başlayalım. 5 zincir çekip halka içine trabzan ile batalım. Daha sonra aralarda 2 zincir çekerek 6 trabzan daha yapalım. 8 yuvamız olacak.

2. tur : 4 zincir çekelim. İlk yuvanın içine aynı yere tığa iki kez ip dolayarak 2 trabzan yapalım. 2 zincir çekip diğer yuvanın içine aynı şekilde tığa 2 kez ip dolayarak 3 trabzan yapalım. Sıra sonuna kadar.

3.tur : 4 zincir çekelim trabzanların üzerinden devam ederek tığa iki kez ip dolayarak 3 trabzan yapalım. 1 zincir çekip yanından devam ederek 2 kez ip dolayarak 4 trabzan yapalım. 3 zincir çekelim. Aynı yere tığa iki kez ip dolayarak 1 trabzan 3 zincir 1 trabzan yapalım. Bu işlemi sıra sonun kadar devam ettirelim.

4.tur : 4 zincir çekelim. Tığa iki kez ip dolayarak 5 trabzan yapalım. Yalnız son ilmekleri hepsini birlikte öreceğiz. Sonra 7 zincir çekelim. Köşeye gelmiş olacağız. Aralarda 1 zincir çekerek tığa iki kez ip dolayarak 4 trabzan yapalım. 3 zincir çekip aynı şekilde 4 trabzan daha yapalım. 7 zincir çekip sıra sonuna kadar aynı işleme devam edelim.

Şimdi aşağıda motifin yapılışı şemasını göreceksiniz. Dilerseniz şemadan takip ederek yapabilirsiniz. Şemada nasıl ekleneceği gösterilmiştir.

Motifin bittikten sonra görünüşü.

Tüm motifler birleşip bittikten sonra üst kısmına iki sıra sık iğne örelim. 5 zincir 5 sık iğne atla bat olarak 1 tur örelim. Sonraki turda yine 5 zincir yuva üzerine bat olarak devam edelim. bu şekilde yakayı yapalım. Dileyen farklı bir yaka modeli de kullanabilir.

Alt kısma bir sıra zincir çekip sık iğne ile batarak yuvalar oluşturalım. Sonra bu yuvalara püskül takalım.

Ve pançomuz bitti. Mutlu günlerde , iyi günlerde giyin.

 

Bir cevap yazın