Örgü Mandala Battaniye Yapılışı

Artık ipleri değerlendirme battaniyesi mandala motif battaniye yapılışı

Yapılışı çok kolay bir battaniye modeli anlatmak istiyorum sizlere. Evde kalan iplerinizle de renk renk battaniyeler yapabilirsiniz. Mu model için kalan ipleri değerlendirmek için güzel bir proje. Renkli kısımları ipleriniz için değerlendirip dış kısmı için beyaz renkli ip alabilirsiniz. Sizlere bu proje ile yapılmış birçok örgü mandala yapımını göstereceğiz. Duvar süsü olarak da kullanabilirsiniz. Farklı bir örgü mandala yapımı ile daha önce duvar süsü yapmıştık.

Örgü modelleri ve bu modellerin yapılışlarını paylaştığımız sitemizde bunun gibi özenle hazırlanmış çokça konu bulacaksınız. Farklı başlıkları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka ilginizi çekecek örgü modelleri yapılışları bulacaksınız. Son moda örgü modelleri ve yapılışları , dantel modelleri, dikiş nakış ile ilgili el işleri, örgü modelleri ayrıntılı anlatımlı , resimli anlatımlı örgü modellerini sitemizde paylaşıyoruz. Güncel örgü modellerini takip ediyoruz ve sizler için sürekli araştırıyoruz.

Örgü Mandala Battaniye Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • Pamuklu renkli iplikler
  • Beyaz iplik
  • Makas
  • Tığ

15 motiften oluşan battaniye yaklaşık olarak 110 x 180 ( 3×5 olarak) ölçülerinde bir battaniye yapar. 20 motif ise yaklaşık olarak 145 x 180 cm (4×5 olarak )ölçülerinde bir battaniye elde edebilirsiniz. Motife başlarken ve renk değişimlerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

1.tur : Sihirli halka ile başlayıp içine 3 zincir çekip yanına 11 trabzan yapalım.

2.tur : Renk değiştirip her ilmeğe iki kez batarak trabzan yapalım. Ve 24 trabzan olsun.

3.tur : Bu turda yine renk değiştiriyoruz. Bir ilmek üzerine 1 trabzan bir sonraki ilmeğe aynı yere 2 trabzan olarak sıra sonuna kadar örüyoruz. 36 trabzan oluyor.

4.tur : Bu turda ise 2 kez tek örüyoruz 3. ilmek üzerine aynı yere 2 trabzan yapıyoruz. 48 trabzan.

Bu şeklide sıra ile 3 ör bir artır, 4 ör bir artır, 5 ör bir artır …. ile devam ederek en son 10 ör bir artır ile 144 trabzan yaparak bitiriyoruz. Her tura 3 zincir ile başlıyoruz. Tur başlarında ipin rengini değiştiriyoruz. Sonlarda ipi sabitleyip kesiyoruz.

Kenar kısmına gelince ipi sık iğne ile sabitliyoruz. 4. trabzan üzerine aynı yere 6 trabzan yapıyoruz. 3. trabzan üzerine sık iğne ile batarak tur sonuna kadar bu şekilde örmeye devam ediyoruz.

Motif bitti. Beyaz renkli iplikle yaprak dilimleri arasındaki sık iğnenin yanındaki ilk trabzananın üzerine ipi sabitleyip 3 zincir çekiyoruz. Yanından devam ederek sırası ile arka ilmeklere batarak  2 tekli trabzan , 1 sık iğne, 2 tekli trabzan , 1 trabzan yapıyoruz. Tur sonuna kadar bu şekilde örüyoruz. Bir sonraki turda sırası ile 4 sık iğne, 6 tekli trabzan, 5 trabzan, 6 kez tığa iki kez ip dolayarak trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip 6 kez tığa iki kez trabzan yapıyoruz. Sonra 5 trabzan, 6 tekli trabzan, 4 sık iğne yapıyoruz. Tur sonuna kadar tekrar ediyoruz. İpliği sabitleyip kesiyoruz.

Aynı renkli iple devam ederek 2. zincir çektiğimiz yuvalardan birine ipi sabitliyoruz. Tığa iki kez ip dolayarak 2 trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip aynı şekilde 2 trabzan daha yapıyoruz. Tekrar köşeye gelene kadar trabzan yapıyoruz ve köşede aynı işlemi yapıyoruz. Birleştirmeleri motifleri karşılıklı sık iğne örerek yapıyoruz.

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

 

Bir cevap yazın