Örgü Gerdirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Örgü Gerdirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Örgülerimizin daha düzgün olmasını istiyorsak sizlere farklı bir yöntem sunmak istiyorum. Örgü ördüğümüzde kenar kısımları kıvrılır. Ve bazı ipler, örgüler ütüye pek gelmez. Örgü sünebilir, esneyebilir yada ip incelebilir. Şekil olarak bozulur. Eğer bozulmasını istemiyorsanız sizlere önereceğimiz yöntemi deneyebilirsiniz.  Malzemelerimiz tamamen evde bulunan malzemeler. Bir kova, su, iğneler , havlu ve örgümüz.

Düz iğnelere ihtiyacımız olacak. Sayısı örgünüzün boyutuna göre değişir.

Küvet, lavabo, kova, leğen. Bu işlem için ne kullanıyorsak içine ılık su ile dolduralım. Örgüyü suyun içine batıralım ve suyu emmesi için biraz bekleyelim.

Yaklaşık yarım saat suyun içinde beklemelidir. Kazak, battaniye gibi büyük örgülerde daha fazla suda kalması gerekebilir.

Yarım saat sonra örgüyü suyun içinden dikkatli bir şekilde çıkartalım. Örgünün suyunu sıkalım.

Plaj havlusu veya büyük bir banyo havlusu içinde örgüyü koyarak fazla suyunu alalım

Havlu ile bastırarak fazla suyu aldıktan sonra örgüyü havlunun içinden çıkartalım. Örgünün sığacağı büyüklükte bir havlu veya benzeri bir şey üzerine yerleştirin. Kenar kısımlarından resimdeki gibi iğneleyin.

Örgü tamamen kuruyuncaya kadar iğneler ile bu şekilde örgüyü bekletelim. Aksi takdirde yaptığımız bunca işlem boşa gidebilir. 1-2 günde kuruyabilir ama örgünün büyüklüğüne ipin cinsine göre bu işlem uzayabilir yada kısalabilir. Örgü kuruduktan sonra proje tamamlanmış olacak. Sadece iğneleri çıkartmak yeterli olacaktır. Kıvrılan kenarlar artık düz.

 

This article has 1 Comment

Bir cevap yazın