Örgü Anne kız Boyunluk yapılışı tığ işi

Tığ İşi Atkı Nasıl Örülür ?

İlk olarak 40 zincir  çekiyoruz. 3. zincirden itibaren  trabzan yapmaya başlıyoruz. 1 zincir çek 1 trabzan atla. Sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar ediyoruz. Ve minik kareler oluşturmuş oluyoruz. Dönüyoruz ve zincirlerin tepesine değil aralarına. Oluşturduğumuz karelerin içine aynı şekilde 1 zincir 1 trabzan olarak örmeye devam ediyoruz. 48 sıra aynı şekilde örüyoruz.

Her satır sonunda 2 zincir çekerek dönüyoruz. En son örgümüz bittiğinde uçları karşılıklı getirerek ilmek kaydırma ile birleştiriyoruz. Çocuk için örüyorsak boyutu yaklaşık 24 cm olacak. Yetişkin için örmek istiyorsak. Mesela anne-kız aynı renkten örüp giyebiliriz. Ya da anne-oğul. Çok güzel olur bence. Yetiştin için 54 zincir ile başlayıp aynı şekilde örüyoruz. 62 sıra örüyoruz. Yaklaşık boyutu 32 cm oluyor.

Saçak eklemek için yaklaşık 10 cm uzunluğunda iplik parçaları keselim. Sadece boyunluğun bir tarafına saçak eklenecektir. Atkı boyunca her bir delik içine iki adet 10 cmlik iplik parçaları elkemencektir. Takmak için ipi ikiye katlayın. Atkının kenarına tığı takalım ve katladığımız ipin içinden ipin uçlarını geçirelim ve sıkalım. Böylece birinci saçağı takmış olduk. Sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar edelim.

İsterseniz daha geniş ve uzun yapabilirsiniz. Tercih tamamen sizin. Güzel oldu değil mi. Mutlu örmeler.

 

 

Bir cevap yazın