Meşe Yaprakları Şal Modeli Yapılışı

Sizler için çok güzel bir şal modeli yapılışı daha buldum. Bayılacaksınız. Tamamen ajurlu şal modellerinden. Sizlere yapılışını çok araştırdım ama ayrıntılı bulamadım. Mümkün olduğunca açık bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Bu şalı bitirdiğinizde şal gerdirme işlemi yapabilirsiniz. Ütü yapmadan şallar gerdirme işlemi ile çok güzel duruyor. Şiş örgü şal modelleri olsun hemde çeyizlik şal modelleri olsun diyenler için oldukça zarif bir model.

Lavanta çiçekleri şal modeli de aynı şekilde çok güzel bir şal. İnce ipliklerle çok güzel duruyor. Aynı modelden çok şık şiş örgü yelek modelleri de yapabilirsiniz. Peki ya nergis şal modeline ne demeli. Muhteşem. Daha önce başka bir yerde görmediğiniz şal modellerini sizlere yayınlamaya çalışıyoruz. Mümkün olduğunca anlatımlarına yer vermeye çalışıyoruz. Daha fazla örgü modelleri ve yapılışlarına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Örgü modelleri ve bu modellerin yapılışlarını paylaştığımız sitemizde bunun gibi özenle hazırlanmış çokça konu bulacaksınız. Farklı başlıkları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka ilginizi çekecek örgü modelleri yapılışları bulacaksınız. Son moda örgü modelleri ve yapılışları , dantel modelleri, dikiş nakış ile ilgili el işleri, örgü modelleri ayrıntılı anlatımlı , resimli anlatımlı örgü modelleri bizim sitemizde. Güncel örgü modellerini takip ediyoruz ve sizler için sürekli araştırıyoruz.

Meşe Yaprakları Şal Modeli Nasıl Yapılır?

Model Angora iplik ile örülmüş. Şalın boyutları 83 x 187 cm civarlarında. Sizlere modelin şemasını vereceğim. Önce şemada kullanılan sembolleri vereyim. Hemen altında sembollerin ne anlama geldiğini bulacaksınız. Bu şalı çeviri yapmamda bana yardımcı olan takipçilerimizden Tamar Hanıma çok çok teşekkür ediyorum.

Şemada ;

1 : İçi boş kare : İlmek yok demek. Yani orada herhangi bir işlem yapmayacaksınız.

2: İçi dolu kare : Düz örgü demek.

3 : Halka : İşe 1 kez ip dolama demek.

4 : Siyah nokta : Kenar ilmekleri haraşo olarak ör demek ( önden ve arkadan düz ör)

5: Yatık çizgiler : 2 ilmeği birlikte düz ör.

6: 3 ilmeği birlikte düz ör.

7: 5 ilmeği birlikte düz ör.

8: Bu sembolün yapılışını aşağıda videoda bulabilirsiniz.

9: 2 ve 4 : Bu kısma geldiğimizde 2 yazan yerde 2 ilmek düz, 4 yazan yerde 4 ilmek düz olarak öreceğiz.

10: V üzerinde nokta : İse 1 ilmek içinden 5 ilmek çıkartacağız.

8. sembolün yapılış videosu. Videoda 1. ilk başta yapılan tekniği yapacağız. Yani ilmeğin yönünü değiştirerek artırma.

 

 

Şemadaki anlamlar böyle. Şimdi şemayı görelim.

Kenar şemasında bitirirken 4 ilmeği topluyoruz birlikte sık iğne ile örüyoruz. 6 zincir çekip 2  ilmeği topluyoruz. Tekrar 6 zincir çekip 4 ilmek topluyoruz.  Sıra sonuna kadar bu işlemi yapıyoruz. En son şal bittiğinde gerdirme işlemi yapıyoruz.

 

Ve şal bittiğinde muhteşem oluyor. Birkaç renk uygulamasını da göreceksiniz. Lila, yeşil, krem, ebruli ve su yeşili.

 

 

 

Kaynak : http://www.liveinternet.ru/users/hemka70/post336448006/

http://club.osinka.ru/topic-166377?start=1575

http://www.stranamam.ru/post/9411147/

http://www.stranamam.ru/post/11104469/

Bir cevap yazın