Köşeden Başlamalı Bebek Battaniyesi Yapılışı videolu

Sizlere çok güzel bir modelden bahsedeceğiz. Bebek battaniyesi modeli. Yapılışı ajur ve trabzanlardan oluşuyor. Köşeden başlanarak yapılıyor. Köşeden başlama bebek battaniyesi de diyebiliriz. Kolay bir model. Evde kalan iplerinizle renk renk yapabilirsiniz. Battaniye modeli kız içinde erkek içinde uygun. Renkleri istediğiniz gibi ayarlayarak örebilirsiniz.

Örgü battaniye modelleri tek kişilik ve çift kişilik olarak hazırlayıp yatak örtüsü olarak kullanabilirsiniz. Kırlent modelleri yapabilirsiniz. Kare şeklinde köşeden başlama kare motifler yaparak bir araya getirerek motifleri örgü kırkyama modelleri hırka yapabilirsiniz.

Köşeden Başlamalı Bebek Battaniyesi Nasıl Örülür?

Battaniyenin yapılışını videodan takip ederek yapabilirsiniz. 1 sıra ajur 2 – 3 sıra trabzan yaparak modeli örüyorsunuz. Video yabancı olabilir ama bildiğimiz teknikleri kullandığı için takip ederek kolayca yapabilirsiniz. Herkesin zincire başlama tekniği farklı olabilir. 4 zincir çekerek başlıyoruz. Ve örmeye devam ediyoruz. Model ayrıntılı bir şekilde videoda anlatılmıştır. İzleyerek kolayca yapabilirsiniz.

 

Battaniyede biz beyaz , gri ve sarı renkleri tercih ettik. Gri ve sarının birbirine çok yakıştığını düşünüyorum. Sizlerde sevdiğiniz renklerle bu güzel örgü modeli bebek battaniyesinden yapabilirsiniz.

Battaniyenin yapılışından bahsedelim öncelikle :

% 100 akrılık ıplikle, 8 no tığ ile .

5 zincir çek.

En baştaki zincire üstüne alarak bat ve 2 kerede çek yani 2 li trabzan yap.

3 zincir çek. Üzerine alarak (ip dola) Aynı deliğe bat 2li trabzan yap.

Aynı deliğe batarak 1 adet daha 2 li trabzan yap.

3 zincir çek, 2.sırayı örmek için dön.

2.trabzanın üzerine 1 adet trabzan yap

Boşluğa 2 adet trabzan yap 3 zincir çek , 2 trabzan yap. Resimdeki gibi

Boşluğun hemen yanındaki trabzan üzerine tranzan yap 1 tane , yanındaki ilmeğede 1 adet trabzan yap ( zincir çekmiştin alt sırada son zincirin üzerine 1 trabzan yap)

Böylelikle artarak ilerliyor. İlk sıraya bak 2 trabzan 2 zincir 2 trabzan göreceksin. 2. Sırada 4 trabzan boşluk 3 zincir 4 trabzan yaptık .

  1. sıra : 2.sıra sonunda 3 zincir çek dön. 3 adet trabzan yap her ilmeğe 1 adet 2li trabzan. Boşluğa geldiğinde 2 trabzan 3 zincir 2 trabzan yap. Sonra yıne asagıdakı 3 trabzan uzerıne her ilmeğe 1 trabzan olarak 3 trabzan yap. Sonra alt sırada zincir çekerek yukarı cıktıgımız zıncırın uzerıne de 1 trabzan yap. 3 zincir çek ve üst sıraya geç.

Bu şekilde devam et.en alttan say  4 delik olduktan sonra ortada boşluklu trabzan yapacağız aşağıdaki resimdeji gibi yap

1 zincir çek, 1 ilmek atla ikinci trabzanın ilmeğine bat trabzan yap.. 1 zincir çek, 1 atla diğer ilmeğe bat trabzan yap. Ortadaki delik olan kısım yıne aynı şekilde yap 2 trabzan 3 zincir 2 trabzan . sıra sonunda 2 trabzan yapılıyor bitirirken mutlaka trabzan yap sıra sonuna.

Bu şekilde görünecek ve her 4 sırada bir delikli şekilde öreceğiz.

Battaniye bittiğinde aşağıdaki gibi görünecektir. Güzel değil mi.

Şimdi köşeden başlama bebek battanişyesi videosunu izleyelim :

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız

Bir cevap yazın