Kışlık Kumaşlı Örgü Bebek Elbisesi Yapımı Resimli Anlatımlı

Kışlık kumaşlı örgü bebek elbisesi yapımı anlatımını bulacağınız yazımızda kumaşlı örgü bebek elbisesi yapılışlarını daha önce sizler ile paylaşmıştık. Daha önce paylaştığımız bebek elbiseleri yarısı örgü yarısı kumaş bebek elbisesi yapımı yazlık bebe elbisesi modellerinde yer alıyor. Şimdi size kışlık bebek elbisesi yapımını anlatacağız.

Kışlık Kumaşlı Örgü Bebek Elbisesi Yapımı Resimli Anlatımlı

Konunun kaynağından ayrıntılı anlatıma da ulaşabilirsiniz, burada genel itibariyle sayıları ve yapılması gerekenleri anlatacağız. Çok kolay örgü bebek elbisesi modeli  olmayabilir ama yapılabilecek bir model. Dikkatle incelediğinizde yakadan başlama bebek elbisesi yaptıysanız ya da şişe ilmek alma ve örgü tekniklerinin diğer ayrıntılarına hakim iseniz kolayca yapabileceğiniz kumaşlı örgü bebek elbisesi modeli yapılışı anlatımını bulacaksınız. Resimli anlatımlı örgü bebek elbisesi yapılışı :

12-18 ay çocuk elbisesi yapılışı anlatımıdır. Üst kısmı örgü ile örülüyor.

22 ilmek ile başlıyoruz. Örgü boyunca haraşo örgü tekniği ile örüyoruz. ilmekleri atalım, 2 sıra ördükten sonra ilik açalım . İlik yerini şu şekilde açıyoruz; 6 ilmek örüyoruz 2 ilmek beraber örüyoruz 1 ilmek arttırıyoruz (ilik açın kendi tekniğinizi de kullanabilirsiniz), 10 ilmek örüyoruz , son 4 ilmek kalana kadar örün sonra 2 ilmeği beraber örün, 1 ilmek arttırın (ilik açın yine) ve son iki ilmeği haraşo olarak örün.

daha sonra 13 sıra yukarıya doğru en alttan başlayarak sayın. 13. sırada tüm ilmekleri resimdeki gibi bir iğneniz yok ise baska bir örgü şişinde beklemeye alın. Ördüğünüğz parça aşağıdaki resimdeki gibi görünmeli :

yeni bir başlangıç yaparak 28 ilmek atıyoruz. 12 sıra örüp her iki baştan 1 er ilmek arttırıyoruz. 30 ilmek oluyor. 12 sıra daha örüp her iki aştan 1 er ilmek arttırıyoruz … bu şekilde 38 ilmek olana kadar arttırma işlemine devam ediyoruz . unutmayın her 12 sırada bir 13. sırayı örerken arttırma yapın. Tam 72. sırada 38 ilmek elde ediyoruz.

73. sırada 5 ilmek arttırıyoruz. (43 ilmeğimiz oldu) . 74. sıranın başında 5 ilmek arttırma yapıyoruz (48 ilmek oldu) . Bu şekilde tüm ilmekleri örerek devam ediyoruz. 105. sıra dahil örün.

şimdi buradan boynunu açacağız : 105 sıra ördük. 106.sırada ; 24 ilmek ör 4 ilmek kapatın ve geri kalan ilmekleri örün. 107.sıra: 20 ilmek ör , 2 ilmek beraber ör. 108 : tüm ilmekleri ör  109: 19 ilmek ör ,2 ilmek beraber ör. 110: tüm ilmekleri ör. 111: 18 ilmek ör sonra 2 ilmek beraber ör. 112-130 arası : tüm ilmekleri ör haraşo ile.

boyunu şekillendirmeye devam edeceğiz aynı teknik ile ancak bu sefer arttırma kullanacağız.

 

 • Adım 131: 18 ilmek örülüyor, 1 ilmk arttırıyor, 1 ilmek örgü yapıyor
 • Adım 132: Tüm ilmekleri ördük
 • Adım 133: 19 ilmek örülüyor, 1 ilmek arttırıyoruz, 1 ilmek örüyoruz
 • Adım 134: Tüm ilmekleri ördük
 • Adım 135: 20 ilmek örtüyoruz, 1 ilmek arttırıyoruz, 1 ilmek örgü yapıyor
 • Adım 136: Tüm ilmekleri ördük
 • Adım 137: 22 ilmeklık örgü, 4 ilmek arttırıyoruz

ayrılmış parçayı ekliyoruz. direk ayrılan parcanın ilmklerini şişe aktarmamız yeterlidir ancak burada ayrıdığımız parçanın en alttaki başlangıç ipinin o sarkan kızım boyunun iç tarafında kalmasına özen gösterin yerleştirirken. örgünün diğer pürüzsüz olması gereken ksımında olmasın..  ilmekleri ekledikten sonra hiç bir işlem yapmadan direk örmeye devam ediyoruz. Düzgün bir örgü elde edeceğiz. Adım 138-168: Tüm ilmekleri haraşo örelim.

 • 169 .sıra: 5 ilmek kapattık ve tüm kalailmekleri ördük
 • 170. sıra : 5 ilmek kapattık ve tüm ilmekleri ördük.

 

Şimdi örgü bebek elbisesinin diğer kolunu örmeye başlıyoruz

Örgü elbisemizin diğer kolunu da aynı şekilde yapacağız ancak bu sefer her 13. sırada ilmek arttırmak yerine 1 er ilmek sıra başlarından keseceğiz. eksilterek gideceğiz. 12 sıra öreceğiz 13. sırada 1 er ilmek baştan ve sonran eksilteceğiz. Bu bilgiler ışığında aşağıdaki işlem sırasına uyalım:

 •  171-177: Tüm ilmekleri ördük.
 •  178: 1 ilmek örülüyor, 2 ilmek birlikte örülüyor, 3 ilmek var olana kadar örgü yapıyor, 2 ilmek birlikte örülüyor, 1 ilmek örüyoruz.
 •  179-190: Tüm ilmekleri ördük.
 •  191: 1 ilmek örülüyor, 2 ilmek birlikte örülüyor, 3 ilmek var olana kadar örgü yapıyor, 2 ilmek birlikte örüyoruz, 1 ilmek örülüyoruz.
 •   192-203: Tüm ilmekleri ördük.
 •  204: 1 ilmeki örtüyoruz, 2  ilmeki birlikte örüyor, 3 ilmek elde edilinceye, 2 ilmek birlikte örülüyor, 1 ilmek örülüyoruz.
 •  205-216: Tüm ilmekleri ördük.
 •  217: 1 ilmek ör,  2 ilmek birlikte ör,  3 ilmek kalana dek ör, birlikte 2 ilmek ör, son 1 ilmek ör.
 •  218-229: Tüm ilmekleri ördük.
 •  230: 1 ilmek öründük, 2 ilmek birlikte örülüyor, 3 dikiş var olana kadar örgü yapıyor, 2 dikiş birlikte örülüyor, 1 ilmek örülüyoruz.
 • 231-242: Tüm ilmekleri ördük.

Şimdi ise kollardaki ani omuz kısmındaki pileleri örme zamanı . Boyun hizasından 6 sıra sağa ve sola doğru  gidin şişe tomurcuk olan ilmekleri geçirin 6 sıra düz örgü 2 sıra da ters örgü yapın. ve tüm ilmekleri kapatın. Her iki pile aynı şekilde örülüyor. lmekleri doğru yönden aldığınıza emin olun. doğru tarafa doğru örün düzgün görünmesi gerekiyor. Resimleri inceleyin ilmeğin neresini alıyor göreceksiniz.

Kol kısımını dikiyoruz. ve örgü elbisenin üst kısmını tamamlıyoruz.

Şimdi kumaş kısmı için öncelikle 120 cm genişliğinde kumaş olmalı ve büzme işlemi yapacağız astar dikimi olacak.. Yükseklik ölçüsü 35 cm. Bu ölçülerde kumaşı kesip hazırlıyoruz.

Resimlerden gördüğünüz gibi kenarına ir dikiş atılmış. El dikişi de yapabilirsiniz. Kumaşı ıkıye katlayıp işaret koyun sonra her iki yanı da ikiye katlayıp ortasını belirleyın ve ısaret koyun 4 odacık olacak ve 3 adet işaretiniz olacak. Resimleri takip edin:

Şimdi ister teğelleyin ister teğellemeden yapın büzdürerek dikişini yapıyoruz. İplik kalitesi bu noktada önemli yarıda kalmaması için dikişlerinizin kaliteli iplikler alın. Dikiş maknesinin iplik gerginliği minimum düzeye çekilir ve kırılarak dikiş dikilir. toplu iğne ile örgü elbise kısma sabitliyoruz kumaşın her alana eşit dağıldığından emin olun. el ile de dikebilrsiniz makine dikişi de tercih edebilirsiniz. Makine de dikecekseniz iplik gerginliği ayarı olmalı.

ve işte o müthiş son. Tüm uğraşların bittiği mutluluk anı güzel şık örgü kumaşlı bebek elbisesi yapınıbittiği an :

 

Kaynak:https://www.creativaatelier.com/vestido-punto-tela-combinado-bebe/

 

 

Bir cevap yazın