Kırmızı Başlıklı Kız Kapşonlu Panço Yapılışı

Çocuklar bu pançoyu çok sevecekler çünkü hepimizin bildiği klasik masalda anlatılan Kırmızı Başlıklı Kız ve Kurt Masalı’nda anlatılan kırmızı başlıklı pelerin yapılışını anlatacağız. Kapşonlu kız çocuk panço modeli yapılışı ayrıntılı anlatımlı olarak size anlattım. sorunuz olursa çekinmeyın yorum bırakabilirsiniz.

Kırmızı Başlıklı Kız Kapüşonlu Pelerini Nasıl Yapılır?

NOT : Sevgili hanımlar modeli büyüteyim derseniz kenar lastiğini daha uzun yapın ve pelerin kısmındaki arttırmalar ile kapüşon ilmek sayısını çocuk üzerinde ölçerek ayarlayın. Kapüşonun ön kenar ölçüsü 82 cm dir.

Zorluk derecesi 4 üzerinden 3 verilmiş modele.. Yapacak olanlara kolay gelsin. Kırmızı başlıklı kızın pelerin pançosunu örüyoruz tığ ile.

Malzemeler 

1 adet kırmızı düğme , 8mm tığ, 2 adet bu tığa uygun kalınlıkta ip kırmızı renk.

Şapkanın kenar lastiğinin yapılışı :

8 zincir çekerek başlıyoruz.

1.sıra : tığdan geriye doğru sayıyoruz ve 2. zincirden başlayarak sık iğne yapıyoruz. her bir ilmeğe 1 adet – 7 adet ilmek olmalı

2.sıra : 1 zincir çekiyoruz, sık iğne yapıyoruz ancak backloop denilen arka ilmekten örerek sık iğneleri yapıyoruz. sıra boyunca aynı şekilde ve dönüyoruz.

3. sıra dan – 126. sıraya kadar : Aynı işlemleri tekrarla. ( bu iki sırayı tekrar et)

Kırmızı başlıklı kız Panço modeli  yapılışı ve Kapşon Yapılışı: 

1.sıra : Dönüyoruz ve örgüğümüz lastiğin uzun kenarından çalışmaya – örmeye başlıyoruz. 1 zincir çekin , her ilmeğe 1 adet sık iğne yapun – 126 ilmek( sık iğne ) olmalı

2.sıra : 3 zincir çekin, ( bu 1 adet trabzan olarak sayılacaktır), ( isterseniz trabzan görünümü ile başlayabilirsiniz, zincirsiz başlangıç yapılışı na bakınız videolu anlatımı aşağıdadır),sonraki 27 ilmeğe trabzan yapın, , sonraki 70 ilmeğe sık iğne yapın, sonraki 28 ilmeğe trabzan yapın, dönün

3. sıradan- 7. sıraya kadar : 1. ve 2. sırayı tekrar et.

Not: aralarda paspas tarzı kısa kısa örülecek ve örgünün devamı örmeden dönülüp üst sıraya çıkılacak , kısa sıra dediğimiz bu )

Kısa sıra A- 8.sıra : 3 zincir, 25 ilmek trabzan, sonraki ilmek 1 tane yalancı sık iğne, sonraki ilmek 1 sık iğne, son ilmeği örmeden geç  bat çık (sl stitch denir) ve dön – 29 ilmek örmüş olmalısın.

Kısa sıra B – 9. sıra : 1 ilmek örmeden atla, sonraki ilmeğe 1 sık iğne, sonraki ilmeğe 1 yalancı sık iğne, sonraki 26 ilmeğe 1 er adet trabzan yap, , dön , – 28 ilmek örmüş olmalısın.

10.sıra : 3 zincir, sonraki her ilmeğe 1 trabzan 25 adet, sonra 1 yalancı sık iğne, 1 sık iğne, aynı ilmeğe 1 sık iğne daah ( 8. sırada örmeden geçtiğin ilmek için), sonraki 69 ilmeğe 1 er adet sık iğne yap, sonraki 28 ilmeğe trabzan yap , dön – 126 ilmek örmüş olamlısın sayınız

11-12. sıralar : 8. ve 9. sırayı aynen tekrarla -uygula

13. sıra : 10. sırayı uygula

14. sıra dan 19 sıraya kadar : 8. sıradan 13. sıraya kadar tekrarla.

20. sıra ve 21. sıra : 2. sırayı tekrar uygula

22. sıradan 27. sıraya kadar : 8. sıradan 13. sıraya kadar tekrarla

37.sıradan 40. sıraya kadar : : 2. sırayı tekrarla. 40. sıra sonuna düğme için delik yapılacak.

Kırmızı başlıklı kız pançosu nun düğme deliği yapılışı : 

7 zincir çekin, ve halka oluşturacak şekilde tutturun zincirin diğer ucuna.

1.sıra : 1 zincir, 12 sık iğne yapın- 12 ilmek sayın

2. sıra : 1 zincir, yalancı sık iğne aynı ilmeğe, *sonraki ilmeğe 2 yalancı sık iğne, 1 zincir, sonraki ilmeğe tuttrurun, 1 zincir, sonraki ilmeğe 1 yalancı sık iğne, son ilmeğe kadar tekrar et* son iki ilmek kala , 2 yalancı sık iğne aynı ilmeğe , 1 zincir ve son ilmeğe bat tuttur. ipi kopar düğüm atarak.

Artık bitiyor, son işlemler :

Arka kısmı dik kapüşona. Düğme için yaptığın iliği pançoya uygun yere dik. Düğmeyi de diğer tarafa dikin. Kenarları sık iğne ile geçebilirsiniz. şart değil.

Ve kırmızı başlıklı kız pelerini pançosu yapılışı nı anlattık şimdi bakalım nasıl görünüyor 🙂

 

zincirsiz başlangıç videolu anlatımı :

 

Bir cevap yazın