Kaynana Öremez Gelin Giyemez Örgü Modeli Yapılışı

Örgü modelleri ve bu modellerin yapılışlarını paylaştığımız sitemizde bunun gibi özenle hazırlanmış çokça konu bulacaksınız. Farklı başlıkları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka ilginizi çekecek örgü modelleri yapılışları bulacaksınız. Son moda örgü modelleri ve yapılışları bizim sitemizde. Güncel örgü modellerini takip ediyoruz ve sizler için sürekli araştırıyoruz.

Çok sorulan bir örgü modelini sizlere anlatacağım. Modelin ismi kaynana öremez gelin giyemez olarak geçiyor. Burgulu Çanakkale örgü modeli diyenler de var. Çok şık bir model. Örgü yelek modellerine çok yakışıyor. Çeyiz hazırlığında olup örnek arayanlar hemen başlayabilirler. Model 16 ilmek üzerine kuruluyor. İki model arasına farklı bir örnek koyabilirsiniz. Kenar kısımları için fazladan 1 veya 2 ilmek atabilirsiniz. Model göründüğü kadar zor değil . Kolay bir örnek. Yaptığınız yelek modellerini , örgü modellerini bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. Takıldığınız herhangi bir nokta olursa sorabilirsiniz.

Kaynana Öremez Gelin Giyemez Nasıl Örülür?

Model 16 ilmek üzerine kuruluyor. Çanakkale burgusu olarak da isimlendiriliyor. Yelek örecekseniz bir kaç cm bir ter bir düz olarak lastik örelim. Daha sonra örneği kurmaya başlayalım.

Malzemeler

  • Alize Angora Gold
  • 3.5 mm misinalı şiş

Örneği çıkartmak açısından şişe 20 ilmek atarak başladım. Bir sıra ters ördüm. Sonra örneği kurmaya başladım.

1.tur : 2 kenar ilmeği ters olarak örelim. Daha sonra 3 ilmek düz olarak örelim. 4. ilmeğin içinde şişe 3 kez ip dolayalım ve düz olarak örelim. Şimdi 8 ilmeği düz olarak örelim. 9. ilmeğin içinde iken şişe 3 kez ip dolayalım. Düz olarak örelim. Kalan ilmekleri 3 düz, 2 ters olarak örelim.

2.tur : Arka sıralarda düz ilmekler düz , ters ilmekler ters olarak örülüyor. Doladığımız ilmek örmeden diğer şişe alınıyor.

3.tur : 2 kenar ilmeğini ters olarak örelim. 2 ilmeği düz olarak örelim. 3. ilmekte içinde iken şişe 3 kez  ip dolayarak düz olarak örelim. Az öne örmeden aldığımız ilmeği boşa alalım. 4 ilmeği düz olarak örelim. Sonra boşa aldığımız ilmeği düz olarak örelim. Sol şişteki boş ilmeği şişin üzerinde iken düz olarak örelim. Sonrasında önünde bulunan 4 ilmeği düz olarak örelim. Boş ilmeği de 4 ilmeği ördükten sonra şişten çıkartalım. Hemen arkada bulunan ilmek içinde iken şişe 3 kez ip dolayalım. Kalan ilmekleri örelim.

4.tur :  Arka sıralarda düz ilmekler düz , ters ilmekler ters olarak örülüyor. Doladığımız ilmek örmeden diğer şişe alınıyor.

5.tur : 2 kenar ilmeğini ters olarak örelim. 1 düz örüp ikinci içinde iken şişe 3 kez ip dolayıp düz olarak örelim. Bir önceki turda ördüğümüz boş ilmeği boşa alalım. 4 ilmek düz örüp boştaki ilmeği düz olarak örelim. Daha sonra 2 ilmek düz olarak örüp sol şişteki boş ilmeği örelim. Sonra şişin önünde kalan 4 ilmeği örelim. Bir sonraki ilmek içinde şişe 3 kez ip dolayıp düz olarak örelim. Kalan ilmekleri örelim.

6.tur :  Arka sıralarda düz ilmekler düz , ters ilmekler ters olarak örülüyor. Doladığımız ilmek örmeden diğer şişe alınıyor.

7.tur : 2 kenar ilmeğini ters olarak örelim. İlk ilmeğin  içinde iken şişe 3 kez ip dolayıp düz olarak örelim. Bir önceki turda ördüğümüz boş ilmeği boşa alalım. 4 ilmek düz örüp boştaki ilmeği düz olarak örelim. Daha sonra 4 ilmek düz olarak örüp sol şişteki boş ilmeği örelim. Sonra şişin önünde kalan 4 ilmeği örelim. Bir sonraki ilmek içinde şişe 3 kez ip dolayıp düz olarak örelim. Kalan ilmekleri örelim.

8. tur :  Arka sıralarda düz ilmekler düz , ters ilmekler ters olarak örülüyor. Doladığımız ilmek örmeden diğer şişe alınıyor.

9. tur : 2 kenar ilmeğini ters olarak örelim. Doladığımız ilmeği boşa alıp 4 ilmeği düz olarak örelim. Sonrasında boşa aldığımız ilmeği örelim. 6 ilmek düz olarak örüp soldaki boş ilmeği örelim. Sonra önünde kalan ilmekleri örelim. Boş ilmeği de şişten çıkardıktan sonra kalan ilmekleri örelim.

10. tur :  Arka sıralarda düz ilmekler düz , ters ilmekler ters olarak örülüyor. Doladığımız ilmek örmeden diğer şişe alınıyor.

11. tur : 2 kenar ilmeğini örelim. Sonra 3 ilmek düz olarak örelim. 4. ilmeğin içinde 3 kez ip dolayıp düz olarak örelim. Şimdi 8 ilmeği 4 + 4 olacak şekilde saç örgüsünde olduğu gibi çaprazlayalım. Tekrar 8 ilmeği düz olarak örelim. 9. ilmek içinde şişe 3 kez ip dolalayalım. Kalan ilmekleri örelim.

12. tur : Arka sıralarda düz ilmekler düz , ters ilmekler ters olarak örülüyor. Doladığımız ilmek örmeden diğer şişe alınıyor.

Model bu 12 sıranın tekrarından oluşuyor.

 

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

 

Bir cevap yazın