Kardan Adam Modelli Battaniye Yapılışı

Kardan Adam Battaniye Nasıl Yapılır ?

Malzemeler

  • Beyaz, turuncu, kırmızı , mavi iplik
  • 2 adet küçük düğme
  • Goblen iğne
  • Tığ

Sihirli hakla veya 2 zincir ile halka oluşturalım. Halkanın içine 4 adet kırmızı renkle 4 beyaz renkle trabzan yapalım. Başlarda 2 zincir çekelim.

İki rengi birlikte öreceğiz. Bu turda kırmızı renkle her ilmeğe iki kez batarak 8 trabzan yapacağız. Aynı şekilde beyaz renkle de iki kez batarak 8 trabzan yapacağız.

Bu turda ise bir ör bir artır ile toplamda 32 trabzan yapacağız. Kırmızı kendi rengi ile öreceğiz , beyazı kendi rengi ile.

Sonraki turda iki ör bir artır ile kendi renkleri ile örerek 48 trabzan yapacağız. Ve bitireceğiz.

Mavi renkli ipe geçelim. 4 zincir çekerek başlayalım. 4. trabzan üzerine sık iğne ile batalım. Sıra sonuna katar bu işleme devam edelim.

3 zincir çekip hemen yanına ilk yuvaya 2 trabzan yapalım. Zincir çekmeden diğer yuvaya atlayıp 3 trabzan yapalım. 1 zincir çekip aynı yere 3 trabzan daha yapalım.

Yanındaki yuvaya zincir çekmeden atlayıp 3 trabzan yapalım. Hemen yanındaki yuvaya tekrar zincir çekmeden atlayıp 3 trabzan yapalım. Bir sonraki yuvaya gelip köşe oluşturalım. 3 trabzan yapalım. 1 zincir çekip aynı yere 3 trabzan daha yapalım. Aynı şekilde sıra sonuna kadar 2 köşe oluşturacak şekilde örmeye devam edelim.

Bir tur daha mavi renkli iple aynı şekilde örelim. Resimdeki gibi. Daha sonra kırmızı ip ile ponpon yapıp kardan adamın şapkası üzerine dikelim. Kırmızı iplikle 3-4 zincir çekip üzerine sık iğne yapalım ve bir şerit örüp şapkanın ön kısmına dikelim. Düğmeleri göz olarak dikelim. Siyah iplikle ağzı işleyelim. Turuncu iplikle burnu yapalım. Ve dikelim. Böylece kardanadam motifini bitirelim. Battaniye veya kırlent yapmak istiyorsanız kenar kısımlarından karşılıklı sık iğne ile motifleri birleştirebilirsiniz.

 

 

galeri :

Bir cevap yazın