Karalahana Yemeği Tarifi Karadeniz

Merhaba, sizlere kara lahana yemeği tarifi sunacağız. Karadeniz in özellikle soğuk günlerinde yemesine doyulmuyor. Herksin bahçesinde kara lahana sebzesi vardır. Ama en lezzetli şekilde kara lahana yemeği yapmak karadeniz tarifi ile olur.

smart

Karadenizde her evde mutlaka yapılan yenilen sevilen bir yemektir. Çok doyurucu olduğu için yanına yiyecek bir şey aramazsınız.

Ama illa birşeyler yapmak isterseniz bir çorba yapabilirsiniz. İçinde her şeyi olan bakliyatı bile var olan bir yemek tarifi. Mısır ekmeği ile birlikte yemesi daha bir zevkli oluyor.

Gelelim tarife. Öncelikle kara lahanaları kaynamış suda bir kaç dakika bekletiyoruz. Yumuşaması ve acısının çıkması için haşlıyoruz.

Lezzetli olması için içine biraz kuyruk yağı koyacağız. Kuyruk yağlarını tencereye alın ve erisin. Sonra kuyruk yağlarını alın. Yerken ağzımıza gelmesini istemiyoruz. Seviyorsanız kalabilir.

Soğanı kavuruyoruz, domates salçası koyuyoruz. Kavuralım. Sonra lahanaları doğrayıp atalım. Önceden haşlanmış barbunya ya da kuru fasulye bir kase kadar atalım.

1 kase mısırlık deniyor , mısırı yemeklik parçalıyorlar değirmende. Islatıyoruz mısırlığı sonra süzüp tencereye atıyoruz.

Karıştırıyoruz ve suyunu ekliyoruz. Piştikten sonra bir yemek kaşığı tereyağı atıyoruz. Tuz , karabiber , pul biber baharatları.

Afiyet olsun.

Bir cevap yazın