Karabuğday Salatası Tarifi Yapılışı

Karabuğday yapılışı anlatımını bulacaksınız yazımızda ancak öncelikle karabuğday’ın faydalarından bahsetmek istiyorum sizlere. Buğday ın her türlüsü sağlıklıdır tabii de , karabuğday faydaları ;

“1. Karabuğday İnsan Vücudunda İstenmeyen Kolesterolün Azaltılmasında Etkilidir.

2. Kalp Hastalıklarına ve Kansere Karşı Koruyucu Bir Bitkidir.

3. Karabuğday Karaciğerin Çalışmasını Kolaylaştıran Choline İhtiva Eder.

4. Yüksek Tansiyon ve Kansızlığa Karşı Korur.

5. Karabuğdayda bulunan besinler kan şekerinin kontrolüne katkıda bulunur.

6. Karabuğday’ın açlık duygusunu bastırmadaki etkisinin de en üst derecede olduğu saptanmıştır. Japon araştırmacılar karabuğdayın vücudu rahatlattığını, iltihaplanmayı, aşırı terlemeyi, burun kanamasını iyileştirdiğini ve önlediğini ve bağırsakların fonksiyonlarının iyi bir şekilde devamlılığını sağladığını bildirmişlerdir.”

Japon araştırmacılar karabuğdayın vücudu rahatlattığını, iltihaplanmayı, aşırı terlemeyi, burun kanamasını iyileştirdiğini ve önlediğini ve bağırsakların fonksiyonlarının iyi bir şekilde devamlılığını sağladığını bildirmişlerdir.”
Ben de bu kadar faydalı bir bitki den ilk denemem de salata yapmaya karar verdim. Eşim ve ben bu salatayı beğendik. Umarım siz de beğenirsiniz. Malzemeler: 1,5 su bardağı Karabuğday Yarım demet Nane Yarım demet Maydonoz 4-5 dal taze soğan 2 domates Yarım Göbek salata Limon Tuz Zeytinyağı Nar ekşisi(İsteğe bağlı)

Yapılışı Ben bir gece önceden karabuğdayı güzelce yıkadım ve tupperware’in Turunuc eko kabına koydum. Üzerine kaynar su döküp kapağını kapattım. Bu kabın özelliği kuru bakliyatları haşlar gibi ıslatır hem de kısa süre içinde . Geceden ıslatma fırsatınız yoksa biraz haşlayabilirsiniz.Suyunu süzüp soğutun.

Başka bir kaba göbek salatayı, naneyi, maydonozu vetaze soğanı ince ince doğrayın. Bir kaç ay önce koçtaş’tan plastik yeşillik doğrama bıçağı almıştım. aldığımdan beri onu kullanıyorum. Bu bıçakla yeşillikler deki vitaminler kaybolmuyor. Çok memnunum almak isteyenlere tavsiye ederim. Domatesleri çekirdeklerini alıp küçük küçük doğrayalım. Üzerine karabuğdayı ekleyelim.Tuz,limon ve zeytinyağı ekleyip karıştıralım. İsterseniz nar ekşisi de ekleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın