Kapkek Bebek Battaniyesi Yapılışı

Kapkek Bebek Battaniyesi Yapılışı

Motif birleştirerek yapılan bu battaniye yapılışı tekniği ile farklı desenler de uygulayabilirsiniz. Etamin şeması gibi istediğiniz desenin şemasını elde edin sonrada motifleri birleştirerek çok güzel bebek battaniyesi ya da tek kişilik battaniyeler yapabilirsiniz.Bu battaniyelere pixel battaniye yapımı da deniyor.

Aynı motifleri kullanarak farklı desenlerde yapabilirsiniz. Kolay bir tığ işi motifli bebek battaniyesi. Battaniyeyi istediğiniz boyutlarda örebilirsiniz. Genelde bebek battaniyesini 100 x 90 yapıyorum ben. Ve bebe yünlerini kullanıyorum. Tığ olarak da genelde 2.5 – 4.5  mm arası değişiyor. Battaniyeyi anlatırken sizlere mümkün olduğunca çok görsele yer vermeye çalıştık.

Kapkek Bebek Battaniyesi Nasıl Yapılır ?

Malzemeler

  • Kahverengi, krem, siyah , pembe , kırmızı iplik
  • Süsleme için renkli iplikler
  • Kullanacağımız ipe uygun tığ

Motifi sihirli halka yapılışı ile başlayalım. Daha sonra 3 zincir çekip yanına 2 trabzan yapalım. 2 zincir çekip 3 trabzan daha yapalım. Bu işlemi 2 kez daha tekrar edelim. Diğer turda 3 zincir çekelim. Yanından devam ederek bir önceki turda yaptığımız trabzanlar üzerine batarak 3 trabzan yapalım. Sonra yuvanın içine 1 trabzan yapalım. 2 zincir çekip aynı yere 1 trabzan daha yapalım. Yanından devam ederek yuvaya kadar 3 trabzan daha yapalım. Bu işlemi sıra sonuna kadar devam ettirelim. Bir sonraki turda ise tüm ilmeklere 1 kez batarak sık iğne yapalım. Yuvalara gelince 3 sık iğne yapalım. Motifin yapılışı bu kadar. İsterseniz boyutlarını büyütebilirsiniz.

Tüm motifler bittiği zaman gerdirme işlemi yapabilirsiniz. Veya montaj bittiğinde ütüleyebilirsiniz.

Motifleri karşılıklı sık iğne ile birleştirebilirsiniz. Yada arka ilmelere batarak iğne ile dikebilirsiniz. Motiflerin birleştirme işlemi bittiğinde kenar oyası yapabilirsiniz.

Bittiğinde çok şık görünecek ve emeklerinize değecek doğrusu.

 

galeri :

Kaynak : http://www.repeatcrafterme.com/2015/05/crochet-cupcake-pixel-blanket.html