Elişi Saç Örgü Modeli Yapılışı

Örgü modelleri içinde tarihi çok eskiye dayanan bir örgü modeli , benim etek kazak takımım vardı ebruli renk batik ip ile yapmıştı annemle anneannem çok ısıtıyordu onu hatırlıyorum 🙂 Örgü Saç örgü modeli bebek örgüleri nde ve kazak örgüleri nde ve bayan yelek modelleri nde kullanılır. Erkek hırka modellerinde , saç örgü modeli çok farklı  örgü modellerinde kullanılıyor . Yelek modellerinde aralara haraşo yaparak kenar da ve sonda saç örgü modeli koyuyorlar gerçekten şık oluyor.

2 + 2 + 2 Örgü Saç Örgüsü Örneği Yapılışı

1 Kısım: Kenar ilmegimizi alıyoruz 2 ilmek haroşa örüyoruz. Saç örgüsünün 2 yanında ters yada haroşa örgü yapıyoruz. Neden saç örgüsü düz ilmekten oluştuğu için belirgin bir şekilde görülmesi gerekmektedir. Burada uyguladığımız 6 ilmeklik saç örgüsünde 2 şerli gruplar halinde yapacağız. Önce ilk 4 ilmeği kendi içerisinde çaprazlayarak bükeceğiz.

2 Kısım: 4 ilmeği sağ şişe alalım sola doğru çaprazlıyoruz onun için ilk iki ilmeği sol şiş yardımıyla aldık. Arkasından sağ şiş yardımıyla diğer iki ilmeği videoda görüldüğü gibi çarpazladık. Ve sağ iki şişteki 2 ilmeği sol şişe geçirerek hemen bu 4 ilmeği düz örüyoruz. Dikkat ederseniz 5 ve 6 ilmeklere hiç dokunmadık. İlk 4 ilmeği büktük. Bu iki ilmek düz olarak kısa süre devre dışı bırakıyoruz.

3 Kısım: Örgünün arka yüzünde ilmeklerimi ters örgü olarak yapıyorum. Kenar ilmeğim ve bütün ilmekler ters örgü olarak örülecek. 1 kez ilmekleri bükme ilmekleri çaprazlama tekniğini öğrendikten sonra saç örgüsünün bütün çeşitlerini rahat bir şekilde yapabileceksiniz.

4 Kısım: Bu kezde son 4 ilmeğimizi çaprazlıca, ilk 2 ilmeği düz olarak örüyoruz. İlk büküm sağdan sola doğruydu, bu kezde soldan sağa doğru olacaktr. Bu bölümden sonra videomuzu takip etmeniz gerekmektedir.

Saç örgü modeli yapılışı videolu anlatımlı :

 

Bir cevap yazın