Değişik Tığ İşi Bayan Yelek Örneği Yapımı

Tığ işi trabzanlarla yapılan değişik yelek modelini sizlerle paylaşmak istiyorum. Orta kalın ya da kalın ip ile 4-5 numara tığ ile yaparsanız çok güzel oturur. Bu renk yakışmış ama tabii ki farklı renkler ile de yapabilirsiniz. Örgü modelleri yapılışları içinde yelek örgü modelleri yapılışları konularına da bakın dilerseniz. bebek örgülerinde de kullanılabilir. Çocuk yelek modeli de olur bu modelden.. Süslersiniz örgü süsleme sanatı kullanarak. Farklı aplike modelleri örersiniz.

Değişik Tığ İşi Bayan Yelek Örneği Yapımı

62 zincir çekiyoruz. ve 60 adet 2 li trabzan yapıyoruz.  Her satır başında 2 zincir çekerek yukarı sıraya başlıyoruz ancak zincirsiz başlangıç, tığ işi örgüde trabzan görünümlü başlangıç yapılışı nı daha önce sizinle paylaşmıştık. Tığ işi örgü modellerinde kullanılması gereken bir yöntem. çok kolay ve örgüyü düzgün gösteriyor.

60 adet trabzan dan sonra 2 sıra daha 2 li trabzan yapıyoruz. 3 sıra trabzanı tamamlayınca

4.sıra : 3 trabzan , 2 zincir, 3 trabzan, 2 zincir.. bu şekilde sıra soınuna kadar devam

5-6-7. sıralar : tüm ilmeklere 1 adet 2 li trabzan ( zincir boşluğuna 2 tane  trabzan yapılacak. )

8.sıra : 3 trabzan , 2 zincir, 3 trabzan, 2 zincir.. bu şekilde sıra soınuna kadar devam

bu şekilde 3 sırada bir delikli kısımı yapıyoruz. Ölçü şablonu olarak değişik tığ işi bayan yelek örneği nin şablonu ;

Ölçüler :

70 cm en

120 cm boy.

40 -40-40  ayrılıyor. ( 40 cm sonra kol yerı açılıyor, diğer 40 cm sonra 2. kol yeri açılıyor. 3. 40 cm sonunda bitiriliyor.

kol ayrımları aşağıdan 35 cm yukarıda açılmaya başlanıyor ( zincir çekiyoruz 20 cm uzunluğunda) sonra 15 cm trabzan yapılmaya devam ediliyor. üst sırada zincirin içine trabzan yapılacak. kol ayrımı tamamlanmıs olacak.

Not : her sırada 60 ilmek olduğundan emin olun. Yoksa düz bir örgü elde edemezsiniz.

Yapacak olanlara kolay gelsin diyor, güzel günlerde sağlıkla giyinmenizi diliyorum… Ve bitmiş haline de bakalım Farklı şekillerde kullanabileceğiniz bayan yelek yapımı bitmiş hali :

This article has 1 Comment

Bir cevap yazın