Dantel Bebek Patiği Nasıl Yapılır ?

Dantel Bebek Patiği Nasıl Yapılır ?

Örgü modelleri ve bu modellerin yapılışlarını paylaştığımız sitemizde bunun gibi özenle hazırlanmış çokça konu bulacaksınız. Farklı başlıkları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka ilginizi çekecek örgü modelleri yapılışları bulacaksınız. Son moda örgü modelleri ve yapılışları bizim sitemizde. Güncel örgü modellerini takip ediyoruz ve sizler için sürekli araştırıyoruz. İyi seyirler.

Yenidoğan bebeklerimizin ayaklarına çok şık dantel bebek patik yapımından bahsedeceğiz. Okutacağınız mevlitlerde çok şık duracak ayaklarında. Hemde çok zarif. Bunun için beyaz iplik, tığ ve süslemek için kurdeleye ihtiyacımız olacak.

İlk olarak 6 zincir çekelim ve halka oluşturalım.

İçine 12 trabzan yapalım.

4 zincir çekip 2. sık iğne üzerine sık iğne ile batalım. Sıra sonuna kadar aynı işlemi devam ettirelim. 6 adet yuvamız olacak.

Daha sonra bu yuvaların içine sırası ile 1 sık iğne, 1 tekli trabzan, 1 zincir, 3 ikili trabzan, 1 zincir, 1 tekli trabzan ve 1 sık iğne yapalım. Aynı işlemi 5 kez daha tekrar edelim.

Çiçeklerimiz hazır.

Resimde görüldüğü gibi çiçeğin bir yaprağından ipimizi sabitleyelim. Daha sonra 4 zincir çekip diğer yaprağın üzerine batalım. 3 sık iğne yapıp tekrar 4 zincir çekip diğer yaprağın tepesine batalım. Bu işlemi 5 kez daha tekrar edelim. 40 zincir çekelim ve resimde görüldüğü gibi bir yaprak atlayıp diğer yaprağın üzerine batalım.

Şimdi yaptığımız 4 zincirin üzerine 4 ikili trabzan yapalım. 40 zincirin üzerine ise 72 trabzan yapalım.

Şimdi her ilmeğin üzerine sıra başından sıra sonuna kadar 1 ikili trabzan yapalım.

4 zincir çekerek başlayalım. 1 trabzan atlayıp yanındaki trabzan üzerine batalım. 1 zincir çekelim ve 1 trabzan atlayarak batalım. Sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar edelim.

Bu turda sıra boyunca sık iğne örelim. (73)

Şimdi ördüğümüz diğer iki çiçek motifini zincirlerle resimdeki gibi birleştirelim. İki yaprağı sık iğne ile birleytirelim. Daha sonra 3 sık iğne , 4 zincir olarak birinci çiçekten 4 kez yapalım. 1 ikili trabzan yapıp 1 zincir çekelim ve aynı yere 1 trabzan daha yapalım. 4 zincir çekip diğer yaprağa atlayıp 3 sık iğne yapalım. Aynı işlemi diğer birleşim yerine  kadar tekrar edip 1 ikili trabzan yapıp 1 zincir çekelim ve aynı yere 1 trabzan daha yapalım

Bu turda tüm sıra boyunca sık iğne örelim. (74)

Az önce ördüğümüz üst parça ile tabanı sık iğne ile birleştirelim.

3 zincir çekelim ve diğer sık iğne üzerine batalım. Aynı işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim.

 

Patiğin üst kısmına 4 zincir çekerek başlayalım. 1 trabzan atlayıp yanındaki trabzana batalım. 1 zincir çekip tekrar 1 trabzan atlayıp yanındakine batalım. Aynı işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim.

Şimdi onun üzerine 2 tur aynı şekilde öreceğiz. 3 zincir çekip sık iğne ile diğer yuvaya batacağız. Aynı şekilde dantel patik modelinin bir tekini daha öreceğiz.

Kurdele ve çiçekle süsledikten sonra patiğimiz bitiyor.

 

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Bir cevap yazın