Çiçekli tığ işi Örgü Modeli Yapılışı Resimli anlatımlı

Çiçekli örgü modeli yapılışı nı dilerseniz rengarenk ya da tek renk yapabilirsiniz. Koton ipler ile çok şık çiçekli yazlık bebek battaniyesi modeli olur, dikdörtgen ya da üçgen şal modeli yapılabilir. Bu çiçek modelli örgü modelini çok beğeneceğinizi umuyorum. Farklı örgü modelleri yapılabilen bir model.

Çiçekli tığ işi Örgü Modeli Yapılışı Resimli anlatımlı

Çiçekli tığ işi örgü modeli ile çocuklara saç bandı yapılabilir, yazlık saç bandanası yapılabilir. Bandanalara süs olarak yapılabilir. Fiskos masa örtüsü modeli olarak da kullanılabilir. Yelek modeli olarak da kullanılabilir. Modeli örerken 6 adet yaprağı olan bir çiçek motifi yapıyoruz önce 3 yaprak örüp diğer sırada 3 yaprak daha örüyoruz bu şekilde sıra sıra örülüyor. Motif motif ilerleyen bir yapısı yok.. Yapılışı da ayıntılı şekilde resimlenmiştir. Kolayca yapabilmeniz için ideal bir  örgü modeli yapılışı anlatımı.

 

Çiçekli tığ işi örgü modeli yapılışı anlatımı :

ilmek kaydırma – kilitleme nasıl yapılır :  ( yabancı dilde slip stitch) denilen şekilde yani ilmek almadan ve ilmekleri işlemeden batın arkadan aldığınız ipi tüm ilmekler içinden direk içinden geçirip çıkın.

10 zincir çekin, 5.zincire batın ilmek kilitleme – kaydırma dediğimiz şekilde. sonra burada oluşan yuvarlağın içine 5 adet sık iğne yapın.

4 zincir çekin, 2 kez tığa ip doladıktan sonra sıradaki ilmeğe (sık iğneye) batarak 3 lü trabzan yapıyoruz ancak kapatmıyoruz 3 adet kapanmamış 3 lü trabzanı yaptıktan sonra tüm ilmekleri 1 kerede kapatıyoruz. Sonra 4 zincir çekin, aynı yere ilmek kilitleyerek batın. Yandaki ilmeğe ( sık iğneye) aynı işlem ile ikinci yaprağı yapın. Resimleri de takip edebilirsiniz. 2. yaprağı da bitirince 15 adet zincir çekin.

15 zincir çekmiştik. geriye dönüp 5. zincir üzerine sık iğne yapın. 5 adet sık iğne yapın daha önce yaptığımız gibi halkanın içine batarak sık iğneler yapın. ardından 4 zincir çekip bir önceki yapraklardan 1 tanesini tamamlayın ve tığı ilmekten çıkarın daha önce yaptığınız yaprakların 2.sine batın ve ilmek çıkardığımız yaprağa da batarak ilmek kilitliyoruz ve 4 zincir çekip yaprağı tamamlıyoruz ve diğer motifteki gibi 2 yaprak yapıyoruz. bu şekilde ilerleyerek ne yapacaksak onun enine ya da boyuna uygun boyuta gelene kadar bu şekilde uzatıyoruz. Üst sıraya çıktığımızda artık diğer yaprakları yapacağız ve çiçek motifi olulmul olacak bunu bilerek istediğimiz uzunluğu bu sırada ayarlamalıyız.

 

  1. sıranın sonunda 4 zincir çekin ve dönün. 3 sık iğnenin üzerine 3 adet yaprak yapın. 3. yaprağı yaparken resimleri takip edin ve zincire batın sabitleyin. tığa ilmek alarak diğer yaprakları yapın ve bu şekilde ilerleyin.

Farklı renklerle yapmak isterseniz birleştirme yerlerini görebileceğiniz ayrıntılı yapılış resimleri aşağıdadır resimleri takip ederek farklı renklerde çiçek ler ile motifi yapmak istediğinizde ,nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

%100 koton bir ip ile yapılmıştır. bu görüntüsü ile her türlü örgü modelini yapmaya uygun görünüyor. Çeyizlik yelek modeli olarak da kullanılabilir. Masa örtüsü modeli olarak da olur.

 

 

Bir cevap yazın