Çapraz Örgü Nasıl Yapılır?

Çapraz Battaniye Nasıl Yapılır?

Çapraz örgü modeli çok kullanılan bir örgü modelidir. Tığ işi yapılan bu model de önce arttırma yapılarak örülüyor sonra ise bu arttırmalar aynen eksiltme yapılarak çapraz örgü modeli elde ediliyor. Bu model ile bebek battaniyeleri, örgü şal modelleri yapabilirsiniz. Bayanlar diagonal şekilleri severler. Üçgen şal modeli yapılışında  çapraz örgü tekniğini kullanabilirsiniz.

Lif ipi ile örerek bu modelden çok güzel lif modelleri de yapabilirsiniz.Aslında bu modeli bahsettiğimiz gibi birçok örgü modelleri yapılışlarında kullanabiliriz. Üçgen örgü şal modeli yaparken, kare battaniye modelleri de yapabiliriz. Çocuklara uyku arkadaşı örgü battaniyeli amigurumi yaparken bu yöntemi kullanabiliriz.

Yapmak isteyenlere kolay gelsin. Modeli yaparken 4 zincir çekerek başlıyoruz. Ve son zincir üzerine trabzan ile batıyoruz.

Tekrar 4 zincir çekip yuvanın içine 3 trabzan yapıyoruz.

1 zincir çekip aynı yere 1 trabzan daha yapıyoruz.

4 zincir çekip dönüyoruz.

İlk yuvanın içine 3 trabzan yapıyoruz.

1 zincir çekip diğer yuvaya atlıyoruz. Ve tekrar yuvanın içine 3 trabzan yapıyoruz.

1 zincir çekip aynı yere batarak yuva oluşturuyoruz.

4 zincir çekip dönüyoruz. Ve ilk yuvanın içine 3 trabzan yapıyoruz. Bu şekilde örmeye kare oluşturacak şekilde devam ediyoruz. Yani çapraz olarak örmeye aynı şekilde devam edeceğiz. Çaprazın diğer yarısını yaptığımızda kare olacak.

Şimdi azaltma kısmına geçiyoruz. Tam köşe oluşturduktan sonra yine 4 zincir çekip dönüyoruz. Resimdeki gibi ikinci yuvaya 3 trabzan yapıyoruz. Sıra sonuna kadar örmeye devam ediyoruz.

Sıra sonuna geldiğimizde son yuva içine resimdeki gibi 1 zincir çekerek yuva yapıp köşeyi tamamlıyoruz.

4 zincir çekip dönüyoruz. 2. yuvaya 3 trabzan yapıyoruz . Sıra sonuna kadar örmeye devam ediyoruz.

Sıra sonuna geldiğimizde 1 zincir 1 yuva yapıp bitiriyoruz.

Kareyi tamamlayana kadar bu şekilde örüyoruz. İlk karemizi bitirdik.

Çok kolay değil mi. Şimdi bir motifin bittiğinde nasıl göründüğüne bakalım.

 

Bir cevap yazın