Balon Modeli Motif Bebek Battaniyesi Yapımı

Bu battaniye modelini çok seveceksiniz. Renk renk balonlardan oluşan güzel bir battaniye. Yapılışı karışık ve zor gibi görünebilir. Ama aslında çok kolay. Biraz tığ işi örgü modeli bilenler daha kolay yapacaklardır. Ama yeni başlayanlarda anlatımımızla rahatlıkla örebilirler. Yaparken takıldığınız herhangi bir nokta olursa sormaktan çekinmeyin. Poprcon örgü modeli yapılışı kullanıyoruz modelde. Tariflerimizde popcorn örgüye yer vermeye çalıştık. Çok kullanılan ve tercih edilen bir model. Popcorn örgü modeli nasıl yapılır ayrıntılı olarak burada anlatmayacağım. Daha önce birçok defa anlattık.

Balon Modeli Bebek Battaniyesi Nasıl Yapılır?

1.tur : Sihirli halka içine 3 zincir ile başlayarak 11 trabzan yapalım.

2.tur : 6 trabzan yapalım. 2 zincir çekip tekrar yanından devam ederek 6 trabzan daha yapılım. Sıra sonuna kadar 4 yuva olacak şekilde aynı işleme devam edelim.

3.tur : Bu turda da aynı şekilde örmeye bir önceki turdaki gibi devam ediyoruz. Aralarda 1 zincir çekiyoruz. Bir önceki turun kenarlarından 1 er trabzan artırma yapıyoruz.

4.tur : Bir önceki turda yaptığımız gibi tekrar trabzan yapıyoruz. Kenar kısımlardan artırma yaparak örüyoruz.

5.tur : Bu turda renk değişimi yapıyoruz. Sık iğne örerek devam ediyoruz. Fakat 2. turda yaptığımız yuva kısmına geldiğimizde aşağıda resimde gördüğünüz gibi yuvadan ilmeği geçirerek sık iğne yapıyoruz.

6.tur : Bu turda popcornları yapmaya başlıyoruz. Aşağıda resimde gördüğünüz gibi az önce yaptığımız yuvaya ip uzattığımız kısma 5 popcorn yapıyoruz. Diğer yuvalara da aynı şekilde popcornları yapıyoruz.

7.tur : Bu turda popcornların arasını 4 trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekerek popcorların arkasından yuva yapıyoruz.

Bu şekilde önce popcronları sonra yuvaları oluşturarak resimdeki gibi örüyoruz.

 

Birde 3 tane olacak şekilde popcorn yaptıktan sonra motif bitiyor. Motif birleştirmelerini ister tüm motifler bittikten sonra dikerek veya karşılıklı sık iğne ile birleştirerek yapabilirsiniz.

 

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

 

 

Kaynak : http://everytrickonthehook.com/patterns-2/flowers-for-a-friend/

Bir cevap yazın