Bahar Çiçekleri Battaniye Nasıl Yapılır?

Bahar Çiçekleri Battaniye Nasıl Yapılır?

Anlatacağımız ölçüler 85 cm x 120 cm olacak. Sizlere istediğiniz boyutu göre zincir sayılarını artırarak veya azaltarak yapabilirsiniz. Modelde her renk 4 sıradan oluşuyor. Grafikte her bir tur ayrı renkte gösterilmiştir.

Malzemeler

  • Sarı , yeşil , mor, lila , pembe iplik
  • 4 mm tığ
  • Makas

130 zincir çekerek başlayalım.

1.tur : 5. zincir üzerine trabzan ile batalım. Yanından devam ederek 5 trabzan daha yapalım. 4 zincir çekelim. 4. zincir üzerine 3 trabzan yapalım. Fakat son ilmekleri birlikte örelim. Tekrar 4 zincir çekelim. 4. zincir üzerine trabzan ile batalım. Yanından devam ederek toplamda  11 trabzan yapalım. Sıra sonuna kadar aynı işleme devam edelim.

2.tur : 3 zincir çekip dönelim. 2. trabzan üzerinden devam ederek 2 trabzan yapalım. 4 zincir çekelim. Zincirin dibine batarak 2 trabzan yapalım. Ve son ilmekleri birlikte örelim. Bir önceki turda yaptığımız yaprağın üstüne gelerek 3 sık iğne yapalım. Tekrar 4 zincir çekelim. Dibine batarak 2 trabzan yapalım. Son ilmekleri birlikte örelim. 4. trabzan üzerine batarak 5 trabzan yapalım. Aynı işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim.

3.tur : 3 zincir çekip dönelim. 2. trabzan üzerinden devam ederek 2 trabzan yapalım. 6 zincir çekip bir önceki turda yaptığımız sık iğneler üzerine sık iğne yapalım. Tekrar 6 zincir çekelim. Trabzanlar üzerine trabzan yaparak örmeye devam edelim. Tekrar 6 zincir çekip aynı işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim.

4.tur : 3 zincir çekip dönelim. 5 trabzan yapalım. 3 zincir çekip sık iğnelerin ortasına 3 trabzan yapıp son ilmekleri birlikte örelim. 3 zincir çekip 11 trabzan yapalım. Ve sıra sonuna kadar aynı şekilde örmeye devam edelim.

Battaniyenin şeması aşağıdaki gibidir. Çiçekler birbirinin arasına gelecek şekilde şemadaki gibi örmeye devam edelim. İstediğiniz uzunluğa gelene kadar tekrar ederek örelim.

 

Şahane oldu öyle değil mi. Sizce nasıl.

 

 

Kaynak :
http://www.oneandtwocompany.com/workshop/free_springflowersblanket.html
http://www.ravelry.com/patterns/library/spring-flowers-blanket-2

 

This article has 1 Comment

Bir cevap yazın