Aplikeli Tığ İşi Bebek Yeleği Yapılışı

Merhaba değerli takipçilerimiz, Bebek yeleği modelleri konusunda çok farklı ve şık bebek yelek modelleri yapılışları paylaştığımız sitemizde şimdi sizlere akvaryum temalı örgü modelleri içinde akvaryum temalı bebek yeleği yapılışı nı paylaşacağız. Bu yeleğe takım olarak dilerseniz aynı ip ile akvaryum temalı bebek battaniyesi de yapabilirsiniz. Battaniye içinde ahtapot ve balık türleri olduğundan okyanus temalı bebek yeleği yapılışı ismini verdik. Okyanustaki canlıların örgü ahtapot aplikesi, balık aplikesi ile süsleme yapabilirsiniz.

 

Okyanus Temalı Bebek Yeleği Yapılışı

Okyanus temalı tığ işi bebek yeleği yapılışı için 1 yumak ip yeterli olmaktadır. Bebe ipi kullanabilirsiniz. İpin rengi mavi , lacivert ya da denim mavi olabilir. Tığ numaramız 3 ya da 3,5 numara tığ uygundur. Ben genellikle 3,5 mm  tığ kullanıyorum. Bebek örgülerinde bebe yünü tığ numarası 3,5 dir. Örgü deniz yıldızı yapılışı için zincir çekip içini sık iğne ya da trabzan ile dolduruyoruz.

Bebek yeleği 3 parçadan oluşuyor. 1 arka ve 2 tane de ön yapacağız. Sonra bu parçaları uygun şekilde birbirlerine dikeceğiz.  Ön kısımlara aplikelerimizi dikeceğiz. İlik yerlerini yaparken tığ işi yelek modelinde ilik yeri yapılışı için zincir çekilerek 2-3 ya da 4 ilmek atlanır ve ilerdeki ilmeğe batılarak devam edilir . İlik yeri boşluğunu düğmenizin büyüklüğüne göre ayarlayabilirsiniz.

 

Tığ işi bebek yeleği yapılışı :

Her bir parçayı ayrı ayrı öreceğimiz için ve örmeye alt kısımdan başlayacağımız için . Ölüçülerimiz zincir çekerek yapacağız. Tığ işi bebek yeleklerinde yeleğin ön tarafı için 25 cm uzunluğunda zincir çekilir. Ön kısım için 2 adet yapacağız. Zincirlere sık iğne yapılır.   Yeleğin tamamını sık iğne tekniği ile öreceğiz. Tığ işi sık iğne nasıl yapılır öğrenmek için daha önce anlattığımız tığ işi örgü teknikleri  yapılışları paylaşmıştık, bunlardan sık iğne nasıl yapılır adlı konumuzu ziyaret edebilirisniz. Gerçekten sık iğne yapılışı çok kolaydır.

 

Bebek yeleği ön yapılışı :

Yeleğin ön tarafları için 25 cm 2 adet yapılacak . 25 cm uzunluğunda zincir çelip sık iğne ile 32 cm ördükten sonra ( bebeğinizin ya da büyük çocuğunuzun belinin altından koltuk altına kadar ölçün ne kadar örmeniz gerektiğine bakın istediğiniz yaşa uyarlayabilirsiniz örgü yelek modelini) kol kesimi yapılacak. Tığ işi bebek yeleği kol kesimi yapılışı için 3-2-1-1-1-1  kol kesiminden sonra yaka kesimi için  3-2-2-2-1-1 kestikten sonra en az 15 cm örün. Ölçerek de ayarlayabilirsiniz. Yanınızda çocuk yoksa hediye yapıyorsanız 32-34  cm kol altına kadar 18 cm de kol kesimi başlangıcından itibaren örebilirsiniz. Bebek yeleği omuz genişliği için 15 cm yeterlidir.

Örgü bebek yeleği arka kısım yapılışı :

Bebek yeleğinin arka kısmı için 50 cm lik zincir çekilir. Alt kısımdan başlayıp kol kesimine kadar sık iğne yapıyoruz. Kol altına kadar yine ön kısımdaki gibi aynı ölçüde 32 cm kadar örüyoruz. Kol kesimini yapalım ve 18 cm daha örelim. Arka kısmını düz keselim.  Daha sonra bebek yeleği için aplikeler hazırlayalım ve bebek yeleğinin üzerine örgü aplike dikelim. Temanız ne ise ona uygun örgü aplike modelleri dikmelisiniz. Bizim burada tema deniz teması ile ilgili ya da akvaryum temalı aplikeler ne aklınıza geliyorsa yapın ve örgü bebek  yeleğin üzerine dikin.

 

 

This article has 1 Comment

Bir cevap yazın