Amigurumi Terimleri ve Arttırma Nasıl Yapılır?

Amigurumi Terimleri ve Arttırma Nasıl Yapılır?

Amigurumi oyuncak modelleri yapan arkadaşlar için birçok ücretsiz tarifler vermeye çalışıyoruz. Bu işe bende ilk olarak amigurumi örerek başladım. Ben çok seviyorum amigurumi örmeyi. Ama şuan pek vakit bulamıyorum. En kısa zamanda sizlere amigurumi gelin damat modeli paylaşmak istiyorum. Sizlerde kendi amigurumilerinizi örün diye. Amigurumi oyuncaklar yanında onlar için kullanabileceğiniz aksesuar modelleri de paylaşmaya çalışıyoruz. Farklı model arayan arkadaşlarımız için. Şimdi sizlere amigurumi örmeye yeni başlayan arkadaşlar için başlangıç aşamasını anlatmaya çalışacağım.

Amigurumi Artırma Yapılışı ( V )

Benimde açıklamalarımda sıkça kullandığım V artırmayı simgeliyor. X işareti ise sık iğneyi. Bir ör bir artır ile ne demek istediğimi bu yazıdan sonra daha iyi anlayacaksınız.

1.tur : Sihirli halka yaparak başlayalım.

2.tur : Sihirli halka içine 6 sık iğne yapalım. ( 6x)

3.tur : Her ilmeğe iki kez batarak 12 sık iğne yapalım. ( 6v)

4.tur : Bir ör bir artır ile 18 sık iğne yapalım. (1X, 1V) *6 =18x)

5.tur : İki ör bir artır ile 24 sık iğne yapalım. (2X, 1V) *6 =24x

6.tur : Üç ör bir artır ile 30 sık iğne yapalım. (3X, 1V) *6 =30x

Tur başlarına işaretleyici koyabilirsiniz. Ben çatal iğne kullanıyorum. Özel olarak satılan tur belirleyicileri var dilerseniz bunları da kullanabilirsiniz. Yine dilerseniz tur başlarında 1 zincir çekerek örmeye devam edebilirsiniz. Yalnız o 1 zinciri sayılar içine dahil etmiyoruz. İlmekleri sayarken onu saymıyoruz. İstediğiniz büyüklüğe gelene kadar bu şekilde artırma yaparak devam edebilirsiniz. Eksiltmeleri iki ilmeği birlikte örerek veya 1 sık iğne atlayarak yapıyoruz.

 

 

Bir cevap yazın