Amigurumi Oyuncak Hangi İp ile Örülür?

Tığ işi oyuncaklar ile ilgili harika bilgiler aktaracağız sizlere. Amigurumi oyuncak ipi nasıl olur, hangi ipler ile amigurumi oyuncak yapılır, amigurumi oyuncak ipi nedir , amigurumi oyuncak boyu nasıl ayarlanır, amigurumi oyuncak tığ numarası nedir gibi soruların cevabını tam da bu yazımızda bulacaksınız. Ayrıca amigurumi yapılışı ve amigurumi modelleri için orguyapilisi.com sitemizin ilgili  başlıklarını inceleyebilirsiniz.

Amigurumi Oyuncak Hangi İp ile Örülür?

Amigurumi örgü oyuncakların boyutu önemli olmadığında deneme yaparak farklı iplikler kullanabilirsiniz. Kalın bir ip ile ördüğünüzde daha büyük bir oyuncak bebek elde edersiniz. Desende listelenenden çok daha hafif veya ağır olan (yani daha ince veya daha kalın) bir iplik seçerseniz, tığ  boyutlarını, gözleri, burunları, eklemleri veya istediğiniz diğer ayrıntıları da ayarlamanız gerekir . tam boyutun nadiren önemli olması, bu sayede her türden farklı iplikle deney yapmanıza olanak tanır – daha büyük bir iplik (ya da çoklu iplikçik tutan tığ işi) birlikte kullanırsanız, daha büyük bir oyuncak alırsınız , daha ince iplik kullanın ve daha bulanık bir görünüm elde etmek için kirpik ipliği seçin, pürüzsüz yüzey, alpaka veya yün için pamuk veya viskoz, daha doğal ve rustik bir his elde etmek için daha küçük bir oyuncak alırsınız. Tek bir desenle çok farklı görünümler oluşturabilirsiniz.

 

Amigurumi örgü oyuncak İpliğin seçimi

Her zaman önce ipliği seçerek başlarım ve daha sonra diğer tüm ayrıntıları buna göre ayarlayın. İstediğiniz herhangi bir ipliği seçebilirsiniz, sadece yün, alpaka, angora veya akrilik gibi yumuşak ipliklerin pamuk, keten veya kenevir gibi sert ipliklerden daha kolay örüldüğünü unutmayın. Ancak, çok hassas ve hassas ayrıntıları tercih ederseniz veya tıknaz bir yün tür kızdan daha çok tercih ederseniz, çoğu desen her ikisi için de çalışır.

Yeterince kalın bir iplik bulamazsanız, her zaman çok sayıda ipliği tutarken tığ işi yapabilirsiniz. İki kat ip kullanabilirsiniz.

İyi bir kuraldır: ipliğin ağırlığının iki katına çıkması bitmiş oyuncağınızın boyutunu yaklaşık 1.5 kat arttıracaktır. Paternde (model açıklamasında)  önerilen iplik ağırlığına bakarsanız, iplik seçiminizin nihai oyuncağın boyutunu nasıl etkileyeceğini tahmin edebilirsiniz.

 

Amigurumi örgü oyuncak tığ seçimi

İpliğin ağırlığını değiştirirseniz, tığ işi kancasının boyutunu da ayarlamanız gerekir. İplik etiketinde önerilen kanca boyutuna bir göz atın, ancak etikette listelenen kanca boyutundan en az bir boyut daha küçük bir kanca seçin. Genellikle farklı kancalarla birkaç dikiş tığ işi yapmayı denedim ve daha sonra rahatça tığ işi yapabileceğim en küçük olanı seçtim. Bu, doldurmanın gösterilmesine izin vermeyen güzel, sıkı bir kumaş verecektir.

 

Gözler, burunlar, eklemler ve diğer detaylar

Yukarıda belirtildiği gibi, iplik ağırlığının iki katına çıkması bitmiş oyuncağınızın boyutunu yaklaşık 1.5 kat arttıracaktır. Böylece, seçtiğiniz ipliğin ağırlığını desende listelenen ağırlığa kıyaslarsanız, gözlerinizin, burunların veya derzlerin boyutunu nasıl değiştireceğiniz konusunda genel bir fikir edinebilirsiniz. Ancak bu tam değil, tığ işi oynamaya başlamak ve gittikçe karar vermelisin.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın