Amigurumi Örgü Çıngırak Yapılışı

Merhaba arkadaşlar.

Ayrıntılı sayılarıyla birlikte verilmiş olan amigurumi amigurumi kedi örgü çıngırak yapılışını aşağıda bulacaksınız. Farklı amigurumi yapılışları için sitemizdeki amigurumi kategorisine tıklayınız. Orada hem amigurumi hayvan hem de amigurumi bebek yapılışları bulunmaktadır. Özellikle şimdiki zamanların modası olan amigurumi uyku arkadaşı yapılışları da bulunmaktadır.

Bebekler ilk aylardan itibaren ellerini kollarını kontrollü hareket ettiremezler. Kontrolü sağladığı ay bebekten bebeğe değişir. İlk çocuğum her şeyi bana yaptırmayı seviyordu. ikinciye aynı rahatlığı vermedim. Daha çok yorulduğumdan her şeyi kendileri yapmaları için şevklendirdim.  4.ay biberon tutuyordu. 🙂 Çıngıraklar konusunda kafalarına ve çenelerine çarptırmaları ve ağlamaları çok olmuştur. Hatta diş çıkarırken bile 6. ayda hızlıca sallamaya çalışırken şiş olan diş etine çarpıp ağladıkları olmuştur… Bu örgü çıngırak yapılışını bu anılar eşliğinde paylaşıyorum hemen bir tane yapın derim. Bebeği olanlara yeni doğan bebek hediyesi de olur örgü çıngırak.

Bugün güzel yavrularımız için amigurumi çıngırak yapımını göstereceğim. Aynı teknikle farklı çıngırak modelleri hazırlayabilirsiniz. Örebilirsiniz. Amigurumi oyuncak satışı yapıyorsanız listenize bu amigurumi sevimli kediyi de ekleyebilirsiniz.

Amigurumi Çıngırak Nasıl Yapılır ?

Malzemeler

  • Renkli iplikler
  • Ahşap boncuk 4 adet
  • Makas
  • Çıngırak
  • Tığ
  • Plastik küçük kap

Örgüde Kullanılan Kısaltmalar

Sh: Sihirli halka

X: sık iğne

V: arttırma

e: azaltma

Gövde

1: sihirli halka içine 6X

2: her ilmeğe 2X (12)

3: (1X, 1V) *6 =18x

4: (2X, 1V) *6 =24x

5: (3X, 1V) *6 =30x

6: (4X, 1V) *6 = 36x

Renk değiştir

7-8: 35x

Oyuncak kabının içine çanı yerleştirelim. Örgünün içine yerleştirip örmeye devam edelim. Resimdeki gibi her renkten 2 şer sıra örelim. Renk sıralarını ayarlayarak aşağıdaki gibi renk değişimlerinde eksiltme yapalım.

  1. (4X, 1e)*6 =30X
  2.  (3X, 1e)*6 =24X
  3.  (2X, 1e)*6 =18X
  4.  (1X, 1e)*6 = 12X

 

Son renk ile devam edip 10 sıra 12 sık iğne olarak örmeye devam edelim.

Şimdi kedinin burnunu pembe iplikle resimdeki gibi işleyelim.

Siyah iplikle gözlerini, kaşlarını , ağzını ve bıyıklarını işleyelim.

Şimdi kedinin ayaklarını örelim.

1: sihirli halka içine 6X

2: her ilmeğe 2X (12)

3: bir ör bir eksilt ile 8 sık iğne yapalım.

içine boncuğu yerleştirdikten sonra bitirelim. Renk değiştirip 8 sık iğne olarak 8 sıra örelim. Diğer ayakları da aynı şekilde örelim. Gövdenin üzerine ayakları içine dikelim.

 

4 zincir çekip üzerine resimdeki gibi ilk ilmeğe sık iğne, sonra tekli trabzan, ikili trabzan ve üçlü trabzan yapalım. Aynı şekilde bir tane daha örüp kulakları dikelim.

Ve sevimli kedi amigurumi çıngırak yapımı bitti. Çok güzel oldu.

 

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Bir cevap yazın