Amigurumi Kovboy Şapka Yapılışı

Amigurumi oyuncakları yaparken kullanacağınız çok güzel örgü kovboy şapka yapımından bahsedeceğim. Yenidoğan fotoğrafçılığında da kullanabilirsiniz. Hastahanede doğum – bebek fotoğrafları çekimi yapanlar çeşitli aksesuarlar kullanıyorlar. Amigurumi bebek örüp bu güzel şapkayı aksesuar olarak kullanabilirsiniz. Çok şık amigurumi doll yapıp farklı aksesuarlarla destekleyebilir örgü oyuncak modellerinizi daha şık hale getirebilirsiniz.

Çocuklarınızın oyuncak bebeklerine örgü elbise yapabilirsiniz ve şapkası da kovboy şapkası olsun. Örgü kovboy şapkası erkek çocuklarının erkek bebeklerine ( çiftçi , şoför, doktor ) olabilir bunlara aksesuar olarak kovboy şapkası örebilirsiniz. Biliyorsunuz son zamanlarda yenidoğan fotoğrafçılığı da çok gündemde ve çok önemli. Şimdi de kovboy şapkası yapıyoruz. Hadi başlayalım.

Amigurumi Kovboy Şapkası Yapılışı

Malzemeler

  • Orta kalınlıkta iplik
  • 6 mm tığ

Boyutları yenidoğan boyutunda. Sizler sayıları artırarak veya azaltarak daha büyük veya küçük örgü şapka modelleri yapabilirsiniz.

1.tur : Sihirli halka yaparak başlayalım.

2.tur : 1 zincir çekip halka içine 8 sık iğne yapalım.

3.tur : Her ilmeğe iki kez batarak 16 sık iğne yapalım.

4.tur : İlk ilmeğin içine 2 tekli trabzan yapalım. Bir sonraki ilmeğe 1 tekli trabzan yapalım. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam edelim. 7 kez. 24 tekli trabzan olacak.

5. tur : İlk ilmek içine 2 tekli trabzan yapalım. Şimdi 3 ilmeğe 1 tekli trabzan yapalım. Sıra sonuna kadar  bu şekilde örmeye devam edelim. 7 kez. 34 tekli trabzan olacak.

6.tur : İlk ilmek içine 2 tekli trabzan yapalım. Sonrakine yine 2 tekli trabzan, sonra 1 tekli trabzan yapalım. Şimdi ise iki ilmeği birlikte örerek tekli trabzan yapalım. Önümüzdeki 2 sıraya tekli trabzan yapalım. Sonrakine 1 trabzan yapalım. Sonraki ilmeğe aynı yere 2 trabzan yapalım. Sonra ise sıra ile 1 tekli trabzan , aynı yere 2 tekli trabzan yapalım. Sonraki 3 sıraya trabzan yapalım. Sonraki 2 sıra içine aynı yere 2 trabzan yapalım. Şimdi sırası ile trabzan, tekli trabzan, aynı yere 2 tekli trabzan, birlikte 2 tekli trabzan olarak örelim. Yine devam ederek tekli, aynı yere 2 tekli, tekli ve trabzan yapalım. Sonraki iki sıra içine aynı yere 2 trabzan ve trabzan yapıp tamamlayalım. Bu kısım şapkanın ön tarafı olacak. Sonraki sıraya aynı yere 2 trabzan ve tekli trabzan yapalım. ( 44 )

7.tur : Önümüzdeki 14 sıraya tekli trabzan yapalım. Sonraki 16 sıra boyunca iki ilmeği birlikte örerek tekli trabzan, ve tekli trabzan olarak yapalım. Sonraki iki sırayı tekli trabzan, iki ilmeği birlikte tekli trabzan , tekli trabzan olarak bitirelim. (40)

8.tur : 12 sıraya tekli trabzan yapalım. Sonraki sıraya 1 tekli trabzan, 2 ilmeği birlikte örerek trabzan yapalım. Önümüzdeki 18 sıra boyunca iki ilmeği birlikte tekli trabzan, 1 tekli trabzan olarak tamamlayalım. Sonraki 5 sırayı tekli trabzan yaparak tamamlayalım. (38)

9-11. tur : 38 tekli trabzan olarak tamamlayalım.

Kenar kısımları için ön ilmeklere batarak 1 sık iğne, aynı yere 2 sık iğne olarak örelim. (57) Bir sıra artırma yapmadan trabzan örelim. Bir sonraki turda bir tekli, aynı yere 2 tekli trabzan yaparak tamamlayalım. (67)

 

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Kaynak : http://katidcreations.com/wide-brim-cowboy-hat-crochet-pattern-free/

 

Bir cevap yazın