6 Yaş Kastırmalı Bere Yapılışı Anlatımlı

Kastırma örgü modeli yapımı çok kolay bir model. Örgüye yeni başlayanlar için pek uygun olmayabilir. Birazcık tecrübe edindikten sonra kolayca yapabileceğiniz bir model. Şişi tutmak örgü modellerini uygulamak ile ilgili biraz tecrübe kazanınca herkes yapabilir. Zor örgü modeli gibi görünse de aslında çok kolay kastırmalı örgü modeli yapılışı . Aşağıda sizler için anlattığım kastırmalı bere modelini.. Kendi yaptığım henüz ponpon yapamadım incisi de yok sizler yaparsınız 🙂

 

 

6 Yaş Kastırmalı Bere Yapılışı Anlatımlı

6 yaş kastırmalı örgü bere yapılışı için 114 ilmek başlamanız uygundur ve 2 yumak alın 2. yumaktan biraz kullanabilirsiniz , ben tam 1 yumak ile yaptım.. sanki 1 adet daha kastırma yapsam daha düzgün duracak ve kızların kafasına daha rahat oturacaktı , örgü modeli toparlandığı için daha uzun yapmak lazım bence daha hoş durur.

kastırmalı bere yapılışı :

bebek için 86 ilmek başlayın . 114 ilmek başladım ben 6 yaş için yaptım. önemli olan başlangıç ilmek sayınız kese kese yukarıya çıkacaksınız ilmekleri en son bir kaç sırada..

14 sıra lastik ör , 4 no şiş ile ör. 2-2 lastik yanı 2 duz , 2 ters

5 no şişe geç :

2 sıra ters ör

10 sıra düz ör.

– 1 kenar ilmeği al örmeden, ipi öne al ters örgü olarak 6 ilmek ör, ( ilk yaptığımızda 6 yapıoruz ), 7.ilmeğin tam altındaki haraşoları alıp sol şişe takıyoruz ve 3 ilmeği birden örüyoruz. 12 ilmek ters örüyoruz. 13. ilmek ve 14. ilmekleri kastırma işlemini yapıyoruz tekrar. 12 ilmek ters örün. aynı şekilde sıra sonuna kadar uygulayın.

– sonraki sıra : düz örgü yapın , önde 2 sıra haraşo oldu.. şimdi 10 sıra düz örgü yapacağız.

– ilk ilmeği kastırma yapın 1 tane yapın 2 tane yapmayın. karşılığı öbür uca gelecek birleşince kastırma olacak. 12 ters örgü örün ve kastırma işlemini  yapın sıra sonuna kadar .. sonda da 1 tane kastırma yapın.

kastırmaları yapıp 2 sıra ters örgüyü de yapıp kesme işlemine başlıyoruz.

önce “20 ilmek örüp 1 ilmek kesin ” sıra sonuna kadar aynı işlemi yapın.

sonraki sıra: 10 ilmek örüp kesin 1 ilmek, sıra sonuna kadar.

sonraki sıra tüm ilmekleri keserek ör 2 ilmek birlikte ör, sonraki 2 ilmeği birlikte ör … bu şekilde bu sırayı sonuna kadar ör. bunu 3 kez tekrarlşa ve kalan ilmekleri içinden ipi geçirip düğüm at ipi kopar. açık kalan kısmı dikin bereye ponpon yapın. daha önce size çatalla ponpon nasıl yapılır anlatmıştık.

 

Bir cevap yazın