6 Adet Kare Motif ile Kumaş Çocuk Elbise Dikilişi

6 adet kare motif ile kumaş çocuk elbisesi nasıl dikilir, dikilerek kumaş ve örgü ile birlikte yapılan elbise modeli nasıl yapılıyor burada ayrıntılı anlatımını bulacaksınız. Resimli anlatımda kare motifin şablonu da bulunmaktadır. Sizler bildiğiniz bir kare motifi yapabilirsiniz. 6 adet yapmanız yeterli üst kısımlarını çocuğun yaşına göre ayarlayacaksınız. Motif büyüklüğünde çocuğun bedenini saracak sayıda olmalı. Ölçerek yapacaksınız bu bölümleri. Gelelim tamamının anlatımına..

Tığ örgü 6 adet motif kare

Bir sonraki deseni izleyerek 6 hanım dilendi bey beğendi  karesini tığlayarak başlayın:

  1.  Zincir 3 dikiş
  2.  Kayma bir dikişle zincirin başına ve sonuna birleştirin.
  3.  İlk Double Crochet (dc) sayan zincir 3 dikiş
  4.  Halkanın merkezine doğru 11 dc çalışın (12 dc alacaksınız)
  5.  Zincir 3 ve iş 2 dc önceki satırdan dikişler arasındaki her boşluğa birlikte kapanır (her biri 12 dc 2 grup elde edersiniz)
  6.  3 dc çalışın, dikişler arasındaki boşluğa 2 dc çalışın, 3 dc çalışın, zincir 2, 3 dc, 2 dc, 2 dc, 3 dc, zincir 2, 3 dc çalışın ve sonuna kadar bu şema ile devam edin.
  7.  Her dikiş için 1 tek kroşe (sc) ve her köşeye geldiğinizde zincir 2’yi çalıştırın.

Gerisini şablondan takip ederek yapabilirsiniz.

Fotoğrafın gösterdiği gibi, her karenin bir tarafını dikilerek 6 büyükanne karenizi birleştirin.

Boyunduruğun büyükannesi kareleri bir araya dikildiğinde, tüm çizgiyi düz bir şekilde sabitleyin. Büyükanneler arasındaki eklemlerde küçük bir yarık olduğunu fark ederseniz, o zaman tek tığ işi yerine 2 çift kroşe yapın ve daha da eşit olacaktır.

Korucumuzun önlük bölgesini süslemek için yola devam edelim. Bunu yapmak için dördüncü büyükanne karesinden başlayarak, 3 dikiş zinciri ve ikinci büyükanneye ulaşana kadar Crossed Double Crochet dikişlerini yapın.

Zincir 3 ve işini yap. İkinci dikişten başlayarak tüm sırayı çift kroşe şeklinde kroşe.

Bir çift ​​Çapraz Tığ işi dikişi ile çift tığ işi dikişlerinden biri arasında geçiş yapın (önlük, toplam 4 satırdan oluşur).

Tek bir kroşe içinde bir satır tığ işi yaparak önlük alanının tüm çevresini birleştirerek bitirin.

Anneanne karelerinin elbisesinin tığını bitirdikten sonra , biraz fazla genişliğe ihtiyacınız olduğunu düşünürseniz, uçlarına bir veya iki sıra çift tığ işi ve bir başka tığ işi ekleyebilirsiniz. Bu, düğmeleri daha kolay bir şekilde düğmenizi ve size ekstra bir genişlik kazandırmanızı sağlar.

Elbisemizin kumaş kısmını işlemenin zamanı geldi . İstediğiniz boyuttaki kumaşı keserek başlayın. Kumaşın genişliğini hesaplamak için, boyunduruğun konturunu ölçmeli ve bu konturu iki katına çıkarmalısınız. Bu, eğer korse altınızın ölçüsü 50 cm ise. Kumaşın genişliğini 100 cm’ye kesmelisiniz. Eteğin kıvrıldığında daha fazla uçuş yapmasını istiyorsanız, ona biraz fazla santimetre vermeyi deneyin.

Bunu yapmak için kumaşın dış çizgisini örterek zikzak yapın veya varsa overlok makinenizi kullanın . Her zaman söylediğim gibi, overlok makinesi işi biraz daha kolay hale getirir ve daha temiz ve daha profesyonel bir sonuç alsa da, bu tür bir çalışma için şart değildir ve elbise, herhangi bir geleneksel dikiş makinesinin zikzak dikişiyle eşit derecede güzel olacaktır.

Üstte yaklaşık 10 santimetre boşluk bırakarak kumaşın iki ucunu birleştirin.
Makinenin gerginliği minimumda iken, iki gevşek dikiş yapın ve eteği boyunduruğun boyuna ulaşana kadar kıvırmak için iplikleri çekin.

Etekli anneanne kareler elbisesinin boyunduruğuna takılması göründüğünden daha kolaydır, sadece bazı basit adımları izlemeniz gerekir.

İlk önce eteğin ön merkezini ve yanlarını işaretlemelisiniz (sağ kolluğun altında). Bu üç stratejik noktayı işaretledikten sonra, boyunduruğun uçlarını eteğe, ardından orta cepheye ve son olarak da kolluklara sabitleyerek başlayın. Bu noktada 5 iğne yerleştirmiş olacaksınız. Tüm işi emniyete almak için aralarına biraz daha koyun ve bunları bir makine dikişiyle birlikte dikin.

5. Askıları yapın ve koyun

80 cm’lik iki dikdörtgen kesin. uzun x 7 cm. kayışları yapmak için geniş. Bunları düz veya eğimli olarak yapabilir, böylece bağlama alanında daha geniş ve kayış alanında daralabilir.

Pantolon askısı yapıldıktan sonra, fotoğrafların gösterdiği gibi onları önlük bölgesine ve büyükanne karelerinin bebek elbisesinin arkasına düğümleyin .

Kayışlar için doğru bedene sahip olduğunuzda, onları sabitlemek için kayış ile sırt arasındaki kavşakta birkaç dikiş yapın, o kadar! Zaten büyükannen karelerinin elbiselerini giymeye hazırsın!

Konu anlatımında anneanne diye bahsedilen Kare motiftir. Hanım dilendi bey beğendi motifi ingilizceden çevirildiğinde anneanne motifi olarak çeviriliyor. Çok eski olduğundan sanırım böyle bir isim vermişler …

 

 

Kaynak:https://www.creativaatelier.com/fabric-and-granny-squares-dress-pattern-tutorial/?lang=en

 

 

Bir cevap yazın