2-yaş Kapüşonlu Örgü Bebek Yeleği Yapımı

2-yaş Kapüşonlu Örgü Bebek Yeleği Yapımı

Örgü modelleri ve bu modellerin yapılışlarını paylaştığımız sitemizde bunun gibi özenle hazırlanmış çokça konu bulacaksınız. Farklı başlıkları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka ilginizi çekecek örgü modelleri yapılışları bulacaksınız. Son moda örgü modelleri ve yapılışları , dantel modelleri, dikiş nakış ile ilgili el işleri, örgü modelleri ayrıntılı anlatımlı , resimli anlatımlı örgü modelleri bizim sitemizde. Güncel örgü modellerini takip ediyoruz ve sizler için sürekli araştırıyoruz.

Kapüşonlu yelek yapılışı anlatımı : 

2 yaş için : Arka için 76 ilmekle başladım.
Kenarlardan 6 şar ilmeği 1 ters-1düz , orta kısmınıda 2 düz-1 ters olarak 10 sıra lastik ördüm. (Bu kenarlardaki 6 ilmek lastik yukarı doğru aynı şekilde devam edecek)


Örnek Kurulumu:
6 ilmek lastik – 19 düz – 1 ters,2düz,1 ters – 16 düz – 1 ters,2 düz, 1 ters –19 düz – 6 ilmek lastik


Ortadaki 16 ilmeği 8 sırada bir ağaçkökü burgu yaptım, her iki yanındaki 2 düzleride her ön sırada ilmekleri sağa ve sola yer değiştirerek burdum.


Ortadaki burgulardan 7 kez yaptıktan sonra kol kesimine geçtim.
Kol kesimi için her ön sırada kenarlardaki 6 ilmek lastikten sonra 2 ilmek örüp, 3.ilmeği bu 2 ilmeğin üzerinden geçirek kesme yaptım. (Diğer taraftada simetrik olacak, bu kez lastikten önceki son 3 ilmeğe gelince 1.ilmeği örmeden boş alıp, 2 ilmeği örüp boş aldığım ilmeği 2 ilmeğin üzerinden geçirdim.)Kenar lastiklerle, 2’li burguların arasındaki düzler bitene kadar bu kesme işlemine devam ediyoruz.
Kalan ilmekleri 10 sıra daha ördükten sonra ilmekleri kapatmadan bir şişte bekletiyoruz.

Önler içinde 47 ilmekle başladım.
7 ilmek lastik – 1ters,2düz,1ters – 8 düz – 1ters,2düz,1ters – 18 düz – 6 ilmek lastik.

(Önün ilik kısmına gelecek tarafta lastik sayısı 7 ilmek oluyor, öyle denk geldi benim sayılarımla)


Yine arkanın kol kesim boyuna kadar örüp kesmelere başlıyoruz, aradaki düzler bitene kadar kesmeleri yapıp, yaka kesimi yapmadan dümdüz örüyoruz. Yine kalan ilmekleri 10 sıra örüp ilmekleri beklemeye alıyoruz.
Diğer önünde simetrik olarak örüyoruz. Düğme için ilik açmayı unuttuğum için ben bu şekilde yaptım düğmelerini. Siz ilik açabilirsiniz.

Beklemeye aldığımız parçaları tek şişe alarak kapşon

u örmeye geçiyoruz. Önlerdeki lastik ve burguları devam ettirip arkayı düz olarak örüyoruz. Ben arka kısımdan a

ralardan 10 ilmek kadar arttırma yaptım. Her bir kenardaki burgudan 10 kez yapıp kapşonu bitirdim.
Ben kapşonu bitirirken ilmekleri kapatmadım, bütün ilmekleri ortadan ikiye ayırıp 2 şişe böldüm ve 3.bir şiş yardımıyla 2 şişteki ilmekleri birlikte örerek kestim. Bu şekilde yapınca hem çok düzgün oluyor hemde dikiş derdi olmuyor.
Bu kesimi daha önce buradaki kapşonun yapımında göstermiştim.

Kolaltındaki yanlara ilik açılmıyor, diktikten sonra üzerine düğmeleri dikerek süsledim. Aynı şeyi kapşonun ön kısmınada uyguladım.


Yapmak isteyenlere kolay gelsin. Ayrıca daha büyük çocuklara yapmak isteyenler için ilmek sayıları : 

5 yaş için arka : 115 ilmek ön : 60 ilmek

2,5 yaş için : 100 ilmek  önler : 50 ilmek

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Örgü yapılışı sitemizde aradığınız modellerin örgü örnekleri yapılışlarını bulamaz iseniz konu altına ki hangi konu olursa olsun önemli değil, konu altına yorum bırakarak : bu örneğin videosunu izlemek istiyorum diye belirtebilirsiniz.. Bu şekilde bende size hemen kolay bir şekilde örgü sayfasının linkini vereceğim ve siz hiç örnek aramadan hemen kolayca istediğiniz Örgü Modelinin videosuna ulaşabileceksiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın