2 adet Tığ işi Motif İle Çok Güzel Bayan Bluz Yapılışı

2 adet motif ile çok güzel bayan bluz yapılışı sunacağız sizlere. Bir adet büyük motif yapılışı ile bir adet küçük motif yapılışı ve ayrıca yazımızın sonunda çok güzel tığ işi bluz kenarı modeli yapılışı öğreneceksiniz. Tığ işi bluzlerde kol ağzına örebileceğiniz tığ işi kol kenarı motifi de öğreneceksiniz.

 

2 adet Tığ işi Motif İle Çok Güzel Bayan Bluz Yapılışı

Şimdi sizlere iki motifli bluzun şablonunu vermek istiyorum . Bu şablonda Büyük ve küçük motifler nasıl birleştirilir onun formülü verilmektedir. sonrada motifin yapılış aşamalarını göstereceğiz. Öncelikle büyük motifin yapılışını sonra da küçük motifin yapılışını anlatacağız.

Şimdi büyük tığ işi motifin yapılışı : 6 zincir çekin ve bir halka oluşturun. 6 zincir çekerek başlayalım ve 15 adet  tığa iki kez ip dolayarak  4 kerede biten trabzan yapalım biraz gevşek tutarak çünkü 6 zincirlik boyda olsun.

3 zincir çekin. 3 lü trabzan yapın her boşluğa 2 tane olacak şekilde. ayrıca alttaki trabzanların tepesine batarak 1 tanede oraya trabzan yapın. sonunda 3 zincire sabitlyin sırayı bitirin.

Alt sırada 28 adet trabzan var ve bizim 20 delik açmamız gerekiyor bunun için 1 zincir çektik üst sıraya çıktık sonra 5 zincir çekiyoruz ve 1 imek -zicir atlayıp sık iğne yapıyoruz. sonra 3 kez: 2 – 1 – 2 – 1 – 1 ve 1 kez: 2 – 1 – 2. 2 bu şekilde zincir sayıları verdik bunu uygulayın son deliği yaparken trabzan yapın ve ilmek atlayıp 6 zincire ilmek kaydırma ile sabitlenip sırayı bitirin.

daha önceki sıradaki delikler üzerine 20 delik daha yapın bu sırada. İlk delik için 1 zincir çekip sıraya başlar pozisyona geçin ve sonra 5 zincir çekip alttaki deliğin orta ilmeğine batark sık iğne yapın, yine 5 zincir çekin ve 1 sık iğne ile sıradaki deliğin orta ilmeğine batın ve sonra aynı şekilde 18 adet daha delik yapın.

3 lü pikot yapacağız. Resimli anlatımları takip ederseniz motifi yapmak çok kolaylaşır. Her bir deliğe 3 lü pikot yapacağız bunun için  öncelikle 3 zincir çekeceğiz ve 2 adet trabzan yapacağız, 3 zincir çekip resimdeki gibi geriye dönüp 3. zincire ilmeği sabitleyeceğiz. sonra 5 zincir çekip yine aynı yere batıp ilmeği sabitleyeceğiz. yine 3 zincir çekip aynı şekilde ilmek sabitleyin ardından 1 tane daha trbzan yapın, 2 zincir çekip diğer deliğe aynı işlemleri uygulayın sırayı bu şekilde tamamlayın.Motifi 5 turda ( sırada) tamamlamış olduk. ipliği kesin.

 

Küçük tığ işi motif yapılışı : 

Motif iki turdan oluşuyor. 4 zincir çekin, bir halka oluşturun. içine 15 adet 2 li trabzan yapın ve son olarak 3 zincire ilmek kaydırarak sırayı tamamlayın.

2li gruplar olulşturun ,3 lü trabzan lı  gruplar üzerine 3 lü pikotlar yapın .Toplamda 8 adet pikot grubu olacak. aralarda 2 zincir çekeceksiniz. son kısım pikot grubunu 2 zincir 1 trabzan , 3 lü pikot, 1 trabzan ve 2 zincir ilmek kaydırma ile sabileme sırayı bitirme şeklinde sıra bitiriliyor.

 

Motiflerimiz bu şekilde oluştu. Çok güzeller değil mi 🙂

Kenar ve kol motifleri yapılışlarını da göreceğiz : 

 

Size anlattığımız tığ işi kolay motifler ile yapılmış yazlık tığ işi bayan bluz modelleri ve tığ işi motifli bayan elbise modelleri rengarenk olan bu modelleri dilediğiniz gibi örebilir kullanabilirsiniz.

 

Uç kısımlarının yapılışı bu şekilde :

Kaynak:http://mypicot.com/crochet_patterns_photo_01.html

 

This article has 1 Comment

Bir cevap yazın