Dantel Yelek Modeli Yapılışı Yeni Örgü Tekniği ile

Sevgili örgü severler, sizlere dantel  tekniğinde yapılmış bir yelek sunmak isterim. Doğaçlama yapmak isterseniz, bu tekniğin modeli sizin için cazip gelecektir. Elbette önceden bir desen oluşturabilir, desene dönüştürebilir, daha sonra kordonu ve diğer aplike modellerini kontur boyunca dilediğinizce yerleştirebilirsiniz. Denildiği gibi “hareket halindeyken” desenin oluşturulduğu basitleştirilmiş bir versiyon önermekteyim. Modeli istediğiniz yerde seçtiğiniz aplikeler ile kendiniz kuruyorsunuz. Daha önceden çizerek de modeli oluşturabilirsiniz. 

 

Sonbahar Dantel Yelek Modeli Yapılışı

Sonbaharın altını olan bu yelek modeli sahibi tarafından bu şekilde adlandırılmış. Tamamen doğaçlama olarak yapılan dantel modeli yelek yapılışını yapanın ağzından direk tercüme ederek yayınlayacağız. Çok zevkli bir yelek modeli. Dantel yelek modelleri yapılışları çeyizlik yelek modelleri yapılışları anne yeleği modlei yapılışları hepsi için biraz ilham gerekebilir ama genelde bu örgü modellerinde bir kalıp oluyor burada modelin tekniği tamamen doğaçlama yapılabiliyor olması ..

İhtiyacımız olan şey:

  • iplik
  • tığ
  • yün iğnesi
  • toplu iğneler
  • ilham, hayal gücü, sabır.

“Sonbahar Gold” yelek için ben Alpaka iplik Perulu İnka Sport% 35 Alpaka,% 15 Yün,% 50 Akrilik seçtim. İplik biraz ilginç, hafif bir melanj ile ilginç. 44-46 ebadında, 55-60 cm uzunluğunda, 200 gram aldı.

Önce bir sürü tırtıl kablosunu ördük. Kablonun ne kadarına ihtiyaç duyacağını hemen belirleyin, çalışmaz ve gerekli değildir. Montaj sürecinde, kablo için gereken uzunlukları örebilirsiniz.

ÖNEMLİ! Kabloyu tek parça halinde örtmeyin, sonra istiflemek uygun olmayacaktır. 1,5-2-2,5 m’lik parçaların örülmesi daha iyi, sonra seçilen motifleri ördük. Yapraklarım, çiçeklerim ve çevrelerim var.

O zaman çok yaratıcı olmayan ama kesinlikle gerekli bir işleme geçiyoruz – iplerin sayısız başlangıç ip uzantılarını  gizliyoruz. Sonra öğeleri buharlaştıracağız. Yani buharda düzleştirme işlemi yapacağız. Ördüğümüz kablo örgünün buharda işleme uğraması gerekmez elinizle bile düzleştirme işlemini yapabilirsiniz. Buharda pişirildikten sonra, aplikler  daha pratik görünür 

Hepsi tamam  … Hazırlık çalışmaları bitti, artık yelek oluşturmaya başlıyoruz.

Gerekli kalıpları yapıyoruz. Kumaş ile yelek ölçülerinde kalıplar kesiyoruz, kumaşın üzerine çıkarmak daha iyi olur  modeli bir kumaş üzerinde sabitleyerek yapmak daha iyi olur. . Yumuşak bir tabaka üzerine yatırdık, kalıp da var. Sonra hayal ederiz, doğaçlamaya başlarız, yaratırız! Kordonu, unsurlarla oldukça keyfi biçimde yatırdık.Deseni hem önlere hem de arka ile aynı anda doldurarak bileşimin nasıl sığacağını hemen görebilirsiniz. Döşenen kablo alt tabakaya iğnelerle sabitlenir.

ÖNEMLİ! Tüm ayrıntıları aynı anda bir desenle doldurmayın. Dikme işlemi sırasında, yine de bir yere kayacak, değiştirecek vb. Deseni ayarlamanız gerekiyor. Kompozisyonu geniş bir delikli ve oldukça uzun bir ipliği olan bir iğne ile dikiyoruz. 

Dikme sırasında iplik biraz çekilir, böylece çok düşük olmaz ve sarkmaz. Deseni, keyfi olarak istediğiniz gibi bağlarız. Resimdeki bazı parçaları tamamen ortak bir dikişle dolduruyoruz, biraz açık bırakıyoruz. Hepsi kendiliğinden

Eklem iki şekilde yapılabilir: ipin her halkasına birer iğne takın. Etki farklı olacaktır. Her iki yoldan da alternatif olabilirsin.

ÖNEMLİ! İplik bittiğinde çok kısa uçlar bırakmayın. 3-4 cm’lik bir ipliği bırakmak daha iyidir, böylece daha sonra güvenle saklanabilir ve güvenlidir.

ÖNEMLİ! Bu ipliğin uçları derhal dolmaz. Belki de bütün yelek toplandığında, bir şeyi değiştirip desende ayarlamak isteyeceksinizdir. Ve iş parçasının açık ucu çok hoş geldiniz.

Parçanın bir kısmını (yaklaşık 10-15 cm) bağladıktan sonra, monte edilen bölümü alt tabakadan ayırmak ve bitmiş çizimin desende ne kadar doğru olduğunu görmek gereklidir. Gerekirse düzeltin, tekrar yerine getirin, desenin üstünü düzeltin ve dikişe devam edin. Bir raf toplandıktan sonra, ikinci ayna görüntüsü yapılır.

Düşük ürünler aynı veya asimetrik olarak da yapılabilir. Müşterimin isteğine göre yelekimde asimetrik düşük. Toplanan parçalar desene şaka yaparak soyulur. Yan dikişler birleştirilmeden önce omuz dikişleri kolayca bağlanır. Omuz dikişleri bağlanabilir veya bir manken üzerinde …

 

… veya masanın üstünde, rafın omzunu ve sırtın bağlantısını yapın.

Omuz dikişlerini bağlayın, kenarı bağlayın. Deniyoruz, bakarız, hepsi düzenler. Beğenmediğinizi düzeltin. Ve ţimdi sadece ţimdi tüm ip uçlarýný dolduruyoruz. Ardından yelek ve kol dayamasının kenarlarını bağlarız. Önce bir seri RLS ile bağlayabilir ve daha sonra basamaklı bir adımla bağlayabilirsiniz – daha sonra kenar daha sert veya bir adımın adımı haline gelecektir. Kenarları bağlarken, kesik ve yanlara biraz oturmanız gerektiğini unutma.

Hepsi bu kadar!  Başardık! Yelek hazır!

Kaynak:http://www.liveinternet.ru/users/gania/post424766816/

 

This article has 1 Comment

Bir cevap yazın